Hlavní obsah
Eduard Klaga se radí se svým obhájcem Foto: Marek Bádal, Novinky

Za pobodání a vyhození muže z okna má jít na deset let do vězení

Eduard Klaga dostal za silvestrovskou vraždu svého hosta v pražském bytě deset let vězení. V úterý o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle obžaloby nejdříve Klaga svou oběť bodl do zad a poté ji vyhodil z okna, které bylo ve čtvrtém patře. Odsouzený vinu popírá a na místě se odvolal. Rozsudek tedy není pravomocný.

Eduard Klaga se radí se svým obhájcem Foto: Marek Bádal, Novinky
Za pobodání a vyhození muže z okna má jít na deset let do vězení

Čtyřiačtyřicetiletý Klaga si poslední noc loňského roku pozval na silvestrovskou oslavu do svého bytu v Petrské ulici dva bezdomovce, které potkal cestou z nevydařeného večírku. Jednoho z nich znal, druhého ne. Nejprve jim pouze nosil alkohol před dům, dvojice ho však nakonec přemluvila, aby ji pustil k sobě.

Muži popíjeli pivo, vodku a víno. Podle obžaloby se Klaga následně s hostem, kterého neznal, z neznámých důvodů pohádal a zlomil mu úderem hlavou nos. Potom ho prý uchopil pod krkem "do kravaty" a bodl jej nožem zezadu do pravého boku.

Šestačtyřicetiletý muž, který začal silně krvácet, se prý Klagovi vysmekl a snažil se zachránit útěkem na balkon, přičemž prorazil hlavou skleněnou výplň dveří. "Proskočil na balkon, aby se dostal z místa, kde byl napadán. Ovšem tím se dostal do smrtelné pasti," popsal státní zástupce Vladimír Mužík.

Spadl z patnáctimetrové výšky

Druhý bezdomovec později vypověděl, že Klaga vyšel za zraněným, jednou rukou jej vzal pod krkem a druhou ho strčil přes zábradlí. Pobodaný spadl z výšky 15 metrů na betonovou dlažbu dvora a zemřel.

Klaga tvrdí, že muž z okna vyskočil sám, soud tomu však neuvěřil. "Nezjistili jsme žádný důvod pro to, aby páchal sebevraždu. Byl spokojený, veselý, chystal se odjet domů na Slovensko," uvedl k oběti předseda soudního senátu Petr Novák.

K různým verzím pádu nebo skoku muže přes zábradlí se u soudu vyjadřoval přední expert na forenzní biomechaniku Jiří Straus. Za pomoci počítačových simulací dospěl k závěru, že podle polohy těla na dvoře muže musel někdo strčit. Klaga navíc propadl při testu na detektoru lži.

Senát Klagovi uložil trest na samé spodní hranici zákonné sazby a umístil jej do mírnější věznice s ostrahou. Obžalovaný byl v minulosti opakovaně odsouzen kvůli neplacení alimentů, násilný čin však doposud nespáchal. Svědci se shodli, že jak Klaga, tak i zemřelý byli obvykle nekonfliktní a neagresivní. Podle znalců však Klagova osobnost postupně chátrá kvůli nadměrnému pití alkoholu. Muž si není schopen udržet zaměstnání ani zachovat kvalitní vztah.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků