Hlavní obsah
 

Za loupež v klenotnictví dostali dva muži pět a osm let vězení

Odsuzujícím rozsudkem skončil ve středu ve Zlíně soud s dvojicí mužů, kteří měli podle obžaloby přepadnout zlatnictví v Uherském Hradišti a při odchodu z něj zranit dva svědky. Miloše Zezulu poslal Krajský soud ve Zlíně do vězení na osm let, Martina Skalického na pět. Oba od začátku soudního procesu vinu popírají a tvrdí, že byli v době loupeže v práci.

 
Za loupež v klenotnictví dostali dva muži pět a osm let vězení

Obžalovaným hrozil až dvanáctiletý trest. Odsouzeni byli za loupež a poškození cizí věci, Zezula navíc za těžké ublížení na zdraví, když měl postřelit jednoho ze svědků bránícího v útěku pachatelů.

„Nic jsem neudělal a za tím si stojím. Netuším, jak mohl soudce takto rozhodnout. Odvolám se,“ sdělil po skončení hlavního líčení se slzami v očích Skalický. „Jsem nevinný. Svědci, kteří hovořili pro mou nevinu, byli zpochybněni. Nemám zapotřebí někoho přepadat,“ řekl Zezula.

Miloš Zezula byl podle svých slov v době přepadení v práci.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Oba muže podle senátu usvědčilo několik pachových stop nalezených na místě činu. Ty se shodovaly s oběma obžalovanými.

K loupežnému přepadení klenotnictví v Hradební ulici došlo 8. září 2015. Do obchodu vstoupili pachatelé v motorkářském oblečení a s přilbami i kuklami na hlavách. Z místa pak ujeli na motorce. Ještě předtím však zranili dva muže, kteří se je pokusili zadržet. Jeden z nich utrpěl střelné poranění nohy, druhý měl zraněné oči od střepů z rozbitých dveří prodejny. Ani v jednom případě nešlo o zranění ohrožující život. Podle znaleckých posudků, které dnes u soudu zazněly, však mají muži trvalé následky.

Martin Skalický tvrdí, že v uherskohradišťském zlatnictví nikdy nebyl.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Lupiči se pokusili společnosti, která prodejnu vlastní, způsobit uloupením šperků škodu přes 1,2 milionu korun. V odnesení věcí z místa činu však mužům zabránili zmiňovaní svědci. Desítky tisíc korun činila škoda na zařízení prodejny.

„Zásadní byly v tomto případu výsledky porovnávání pachových stop odebraných z místa činu a poté obžalovaným. Je nám jasné, že současná judikatura je nyní ostražitá co do pachových stop. V daném případě je ale situace taková, že tyto pachové stopy lze použít. Nalezené pachové stopy a děj odpovídají i tomu, co nám popsali svědkové,“ sdělil předseda senátu Jiří Dufek v odůvodnění rozsudku. Podle Skalického ale mohly být jeho pachové stopy do klenotnictví přeneseny v rukavicích, které u Zezuly zapomněl.

Obžalovaní Miloš Zezula (vlevo) a Martin Skalický (vpravo) při vyhlášení rozsudku.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Obhájci obou mužů namítají, že nelze odsoudit jejich klienty jen na základě pachových stop. „Jsme jedinou zemí na světě, která toto (pachové stopy) připouští, která o tomto hovoří jako o důkazu. Je to velmi specifická záležitost,“ uvedl Skalického obhájce Narcis Tomášek.

Na základě rozsudku musejí oba muži rovněž zaplatit odškodné majiteli zlatnictví, zraněným mužům a pojišťovně, a to v celkové výši přesahující 850 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků