Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Za jedenáct let vyvedla účetní z firmy 15 miliónů, čeká ji soud

O 15 miliónů korun připravila firmu na Zlínsku její hlavní účetní. Kriminalisté ji nyní obvinili ze zpronevěry a spolu se svým partnerem skončili ve vazbě. Oběma hrozí v případě usvědčení až deset let.

ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Za jedenáct let vyvedla účetní z firmy 15 miliónů, čeká ji soud

"Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality zlínského krajského ředitelství obvinili ze zločinu zpronevěra dvaačtyřicetiletou ženu a jejího přítele. Společnosti totiž žena jako její hlavní účetní v průběhu jedenácti let zpronevěřila více než patnáct milionů korun," řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. Žena podle ní peníze odčerpávala z firemního účtu na účet svého partnera.

Podezření ze zpronevěry vedení firmy policii oznámilo letos v dubnu po odchodu zaměstnankyně do jiné společnosti. Nová účetní totiž začala pracovat na dokladových inventurách a zjistila, že mnohé peněžní transakce v posledních letech byly nestandardní. Například odvod peněz vedený jako silniční daň, kterou firma ani platit neměla, a která se běžně platí přímo finančnímu úřadu na účet České národní banky, končila na účtu fyzické osoby. Jak policisté později zjistili, šlo o účet partnera hlavní účetní a kromě něj k němu měla dispoziční právo i ona sama.

"Z vyšetřování vyplynulo, že účetní převáděla částky v řádech desítek tisíc korun na účet svého přítele už od června roku 2000, a než ze společnosti odešla, udělala to celkem v pěti stech případech. Svému bývalému zaměstnavateli tedy dluží zmíněných patnáct a půl milionu korun," vypočítala mluvčí.

Partner hlavní ekonomky se na zpronevěře podílel tím, že jí pomáhal. Mimo jiné založil účet, na který byly peníze převáděny. Soud souhlasil s návrhem na vzetí do vazby u obou obviněných. Vzhledem k velkému rozsahu škody, kterou firmě způsobili, jim teď hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let. Kriminalisté navíc zajistili zbytek peněz na účtu obviněných i všechen majetek včetně nemovitostí a pozemků, kterými disponovali. Společnosti, která čtrnáct let ženu zaměstnávala, se tedy část dlužné částky vrátí.

V poslední době jde o druhý případ rozsáhlé zpronevěry na Zlínsku. Nedávno kriminalisté ze stejného trestného činu obvinili ženu ze Zlínska, která pracovala jako bankovní pokladní a z banky vynášela hotovost. Zpronevěřila celkem šest milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků