Hlavní obsah
Zásah ve Víchové nad Jizerou Foto: HZS Libereckého kraje

Vyteklá kyselina dusičná ohrožovala nejen kanalizaci, ale i vodu v Jizerce

Hasiči v Libereckém kraji měli v pátek napilo. Poté, co zasahovali v centru Liberce u úniku plynu, měli plné ruce práce také na Semilsku, když před polednem ve Víchové nad Jizerou v západních Krkonoších došlo k rozlití kyseliny dusičné z korby nákladního automobilu. Ohrožena byla i voda v Jizerce, která nedaleko odtud vtéká do řeky Jizery.

Zásah ve Víchové nad Jizerou Foto: HZS Libereckého kraje
Vyteklá kyselina dusičná ohrožovala nejen kanalizaci, ale i vodu v Jizerce

„Kyselina se vylila při přepravě. Při příjezdu se hasiči ihned snažili zabránit dalšímu úniku, neboť z vozu nebezpečná látka vytékala do kanalizace. Kolem místa zásahu proto rychle položili sorpční hady,“ popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Hasiči podle dokumentace navíc začali zjišťovat možná rizika, neboť vedle kyseliny dusičné byl přepravován také hydroxid sodný.

Zásah ve Víchové nad Jizerou

Foto: HZS Libereckého kraje

„Vytyčili nebezpečnou zónu, převlékli se do protichemických ochranných obleků a vápnem neutralizovali vyteklou tekutinu. Z kontejneru libereckých profesionálů použili i speciální koberce na kyseliny,“ pokračovala mluvčí.

Ve spolupráci s policí byl prováděn také průzkum vodního toku, protože kanalizace byla vyvedená přímo do řeky Jizerky. Naštěstí k žádným následným škodám nedošlo.

Zhruba po třech hodinách hasiči odstranili zbytky nebezpečné látky včetně vyčištění kanálové šachty od kontaminovaného bahna a provedli kompletní dekontaminaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků