Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Vyhrabej si hrob, řekl prý policista zadrženému. Teď stojí před soudem

Loni v červnu si kriminalisté Vladimír Kroc a Luděk Šilhánek přišli pro Jiřího Hladíka z Nýrska na Klatovsku kvůli podezření, že svého známého Davida Přerosta podvodem připravil o 4,5 miliónu a pak si objednal jeho vraždu u recidivisty Martina Lazara. Cestu k výslechu si však podle státního zástupce zpestřili drsným divadlem; nyní jim za zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání hrozí několik let vězení.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Vyhrabej si hrob, řekl prý policista zadrženému. Teď stojí před soudem

Muže tehdy spoutali, na hlavu mu nasadili neprůhledné brýle a převezli ho do Plzně k výslechu. Cestou si ale udělali zastávku v lese, kde podle státního zástupce sehráli s Hladíkem drsné divadlo s úmyslem ho vystrašit, aby jim prozradil, kam Přerostovy peníze ukryl. Tím podle státního zástupce zašli za hranici zákona.

Podle obžaloby obvinění kriminalisté v lese před Hladíkem předstírali, že jej policisté prodali do rukou lidí napojených na Lazara. Tomu měl totiž Hladík dlužit 800 tisíc korun za objednávku vraždy Přerosta. Lazar ale vše oznámil policistům, kteří vraždu Přerosta zfingovali. „Pokusili se Hladíka dostat pod psychický tlak, aby jim sdělil, kde má ukryty finanční prostředky, které měl od Přerosta vylákat,“ uvedl krajský státní zástupce Jiří Richtr.

Pistole u hlavy

Podle něho měl Kroc ještě napadnout Hladíka pěstmi a kopanci. „Dále mu poručil, aby si rukama vyhrabal hrob, a přitom u jeho hlavy natáhl pistoli, kterou mu následně přiložil k týlu a počítal do tří,“ doplnil Richtr.

Hladík v přípravném řízení vypověděl, že během cesty vozidlo zastavilo a někdo mu pomohl vystoupit ven. Pořád měl neprůhledné brýle a ruce spoutané za zády. Poznal, že je někde v lese. Pak slyšel: „Díky, že jste nám ho přivezli, tady si přepočítejte peníze. Mělo by to sedět,“ cituje v žalobě státní zástupce část Hladíkovy výpovědi.

Hlavou mu prý blesklo, že byl unesen. Následně prý dostal ránu do břicha, svalil se a po dalším kopanci nějaký muž zakřičel: „Kde jsou ty milióny, proč jsi nezaplatil za vraždu, kterou sis objednal. Nelži, hajzle, ty si myslíš, že si to nechá Martin líbit, že mu takhle nezaplatíš.“ Následně mu někdo přikázal, aby si vyhrabal hrob. Uvedl také, že ještě v lese mu částečně spadly brýle a uviděl muže, se kterým se později setkal v budově policejního ředitelství a který se mu představil jako Kroc.

Kroc napadení odmítl

Kroc u soudu na obžalobu reagoval tak, že divadélko před Hladíkem bylo součástí operativní legendy, kterou sám vymyslel a také realizoval, a to bez Šilhánka. Popřel však fyzické napadení či vydírání. „Chtěl jsem v Hladíkovi nabudit pocit toho, že není v moci policie a aby zaplatil Lazarovi za to, co si u něho objednal. Předpokládal jsem, že by mi tak mohl nabídnout finanční prostředky, které ukradl Přerostovi a my mu je mohli vrátit,“ prohlásil Kroc. Proto v blízkosti Hladíka nasimuloval hovor s Lazarem.

„Hladík na to reagoval tak, že padnul na zem a začal hystericky řvát, že už z něho peníze vymlátili jugoši, že už je nemá a že sežene jiný,“ pokračoval Kroc. Protože prý z chování Hladíka poznal, že žádné peníze nemá a také přestal věřit i tomu, že není v moci policie, naložil ho zpátky do vozidla a pokračovali do Plzně.

Šilhánek popřel, že by se s Krocem na jeho operativní legendě domlouval a že by se na její realizaci podílel. Po Hladíkově zadržení prý odjel sám služebním vozem rovnou do Plzně. Z telefonních odposlechů uvedených v obžalobě ale vyplývá, jak ho Kroc k místu zastávky naviguje po telefonu. Kroc to vysvětlil tak, že pouze svého kolegu informoval o průběhu cesty.

Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků