Hlavní obsah
Vila s garáží, před kterou bylo nalezeno tělo zavražděného Housky. Foto: Karel Otcovský, Právo

Vraždě kmotra Housky předcházela potyčka, u těla ležel paralyzér

Listopadové vraždě kmotra ústecké ČSSD Romana Housky zřejmě předcházel spor s pachatelem. Kriminalisté našli na místě činu paralyzér. Svítila na něm červená kontrolka, což signalizuje, že přístroj byl připravený k výboji.

Vila s garáží, před kterou bylo nalezeno tělo zavražděného Housky. Foto: Karel Otcovský, Právo
Vraždě kmotra Housky předcházela potyčka, u těla ležel paralyzér

„Skutečně šlo o funkční paralyzér,“ potvrdil Právu krajský státní zástupce Jan Jakovec. „Je to pro nás důležitá stopa,“ dodal. Komu přístroj patřil, ale policie dosud nezjistila.

Kriminalisté nadále tápou, přičemž pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Prověřují přidělené i nepřidělené evropské dotace, veřejné zakázky, ale zaměřují se i na hazard v Chomutově. „Nějaké indicie máme. Vyšetřování rozhodně není ve slepé uličce,“ zdůraznil Jakovec.

V Chomutově byl zavražděn Roman Houska

Video: Aleš Pelikán, Právo

Kriminalisté přesto narážejí na nedostatek informací o Houskových aktivitách. „Když se na něj ptáme, většinou ho označují za bezproblémového člověka, nebo naopak tvrdí, že nevědí vůbec nic," řekl jeden ze zdrojů blízkých vyšetřování.

Nenašla se vražedná zbraň 

Kriminalisté zároveň prověřují telefonické kontakty Houskových nejbližších. Pátrají, s kým hovořili před vraždou a po ní. Kontaktovali i redaktora Práva, který krátce po činu volal družce oběti, bývalé hejtmance Ústeckého kraje Janě Vaňhové (ČSSD). Ptali se ho, o čem s ní hovořil a jak reagovala.

Kriminalisté dosud nenašli vražednou zbraň, kterou byl Houska zastřelený. Nepomohly jim ani kamery umístěné na střeše garáže, před níž k vraždě došlo. Nebyly totiž zapojené.

Housku někdo zastřelil vloni 18. listopadu u vily, kde žil s Vaňhovou. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, ten měl s Houskou domluvenou schůzku. Právě on jako první hovořil s novináři o blikající krabičce. Myslel si, že jde o výbušninu, proto ani nevystoupil z auta a přivolal policii. Až nyní policie potvrdila, že šlo o paralyzér.

Chtěl úplatek 

Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova.

V budově chomutovského magistrátu tehdy zasahovali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska žádost o úplatek popřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků