Hlavní obsah
Jaroslav Steinbauer Foto: Petr Pokorný, Právo

Vrah Steinbauer dostal v obnoveném procesu doživotí

Za vraždu dvou žen v letech 2003 a 2004 uložil ve středu českobudějovický krajský soud Jaroslavu Steinbauerovi doživotní vězení. V obnoveném procesu muži hrozilo až právě doživotí, za obě vraždy byl v minulosti odsouzen, když dostal souhrnný trest patnáct let. Steinbauer od začátku svou vinu popíral a požadoval zproštění obžaloby.

Jaroslav Steinbauer Foto: Petr Pokorný, Právo
Vrah Steinbauer dostal v obnoveném procesu doživotí

Státní zástupkyně Daniela Přibylová uvedla před středečním rozsudkem, že řízení bylo obnoveno, jelikož se zjistilo, že obžalovanému hrozila přísnější právní kvalifikace, protože se dopustil trestného činu opakovaně. V minulosti byl Steinbauer za obě vraždy souzen jednotlivě.

První oběť, čtyřiadvacetiletou ženu, zabil Steinbauer podle obžaloby v lednu 2003 v českobudějovickém lesoparku Stromovka. Zřejmě ji uškrtil páskem od kabelky a ukradl jí mobilní telefon, který později prodal v zastavárně. Soud však nejprve Steinbauera zprostil viny.

V roce 2004 podle soudu zavraždil šestnáctiletou studentku. K uškrcení použil připravenou textilní pásku. Dívčino tělo nalezl po třech dnech rybář na břehu řeky Malše. Při prošetřování případu se však objevily souvislosti s vraždou dívky v roce 2003 a krajský soud v Českých Budějovicích Steinbauera v prosinci 2007 odsoudil na doživotí.

Vrchní soud pak v únoru následujícího roku zrušil trest především proto, že se nepodařilo prokázat zištný motiv činu. Steinbauer zřejmě nevraždil pro peníze. Spíše se nedokázal vypořádat s tím, jak se vyvíjejí jeho vztahy s ženami.

K činům ho vedla i touha ovládat a ponižovat. Obě dívky vrahovi zřejmě důvěřovaly. Škrtil je zezadu. Bez přitěžujícího zištného motivu nebylo možné podle vrchního soudu uložit tehdy delší než patnáctiletý trest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků