Hlavní obsah
Obžalovaný na ústeckém krajském soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo

Vrah nezletilé sestry napadl vychovatelku, odsedí si 17 let

Dalších 17 let má ve vězení zůstat 24letý Martin Baďura, který se loni pokusil ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku zavraždit vychovatelku. Tam si odpykával trest za vraždu své nezletilé sestry, kterou spáchal jako mladistvý. Rozsudek zatím není pravomocný, mladík se proti němu odvolal.

Obžalovaný na ústeckém krajském soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo
Vrah nezletilé sestry napadl vychovatelku, odsedí si 17 let

Vychovatelku muž napadl loni v říjnu v kanceláři. Nejprve ji uchopil za oděv, ze kterého se poškozené podařilo vysvléknout a utéct na chodbu, na níž ji dostihl a srazil na zem, kde ji zaklekl. Udeřil jí hlavou o zem a pak ji začal oběma rukama rdousit, až poškozená ztratila vědomí.

Baďura se k činu přiznal, svého jednání ale prý zanechal dobrovolně. Podle soudu však útok ukončil, až když ho vyrušila svědkyně, která přišla do budovy. Ta popsala křik poškozené, jako když zvíře bojuje o život.

Poškozené způsobil řadu pohmožděnin včetně páteře, krevní výrony a škrábance. „Útok vůči krku poškozené ji potencionálně ohrožoval na životě,“ uvedl předseda senátu Jan Michanek. Poškozená si nese následky dodnes, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Přes dva měsíce byla v pracovní neschopnosti, stále je v péči psychoterapeutů.

Obžalovanému hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let. Soud zvažoval i uložení výjimečného trestu, pro jeho uložení ale nebyly podle Michanka žádné zákonné podmínky. Mladík podle soudu jednal v náhlém hnutí mysli a vražda nebyla dokonána, proto mu uložil trest pod polovinou trestní sazby. Poškozené má zaplatit náklady a odškodné ve výši přes 376 tisíc korun.

Do věznice byl muž poslán ostravským soudem na jaře roku 2012 za ubodání své sestry. Čin spáchal v létě roku 2011 krátce před 16. narozeninami. Ve vězení se podle soudu neponaučil. „Hodnocení z věznice je veskrze negativní, nechoval se tam rozhodně řádně. Postoj k trestné činnosti nesvědčí o sebereflexi,“ dodal soudce Michanek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků