Hlavní obsah
Vít Bárta Foto: Petr Horník, Právo

Vít Bárta jde před soud kvůli odposlechům s Kolibříkem Bémem a Mazánkem Janouškem

Státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. V případu čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem.

Vít Bárta Foto: Petr Horník, Právo
Vít Bárta jde před soud kvůli odposlechům s Kolibříkem Bémem a Mazánkem Janouškem

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují „Mazánku” a „Kolibříku”, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes.

Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Na posun v případu upozornila ve čtvrtek Česká televize. Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK sdělila, že soud zatím tuto obžalobu neeviduje.

Oba obvinění vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají. Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl.

Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě a soud ho po několika týdnech propustil. Bártu policisté stíhali na svobodě. Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků