Hlavní obsah
 

Vejprty převzaly od policie dům, v němž zemřelo osm lidí

Policie ukončila vyšetřování na místě požáru v domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při němž zemřelo osm lidí. Zástupci města v úterý objekt prohlédnou společně se statikem. Za přeživšími klienty domova pro zdravotně postižené míří další psychologové. Radnice v úterý zahájila veřejnou sbírku. V nemocnicích zůstávají po požáru čtyři lidé, stav jednoho muže je stále kritický.

 
Vejprty převzaly od policie dům, v němž zemřelo osm lidí

Z třiceti při požáru zraněných lidí zůstávají v nemocnicích čtyři, stav jednoho muže je stále kritický. V nemocnicích Krajské zdravotní jsou ještě tři muži. „Pacient, který je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Chomutově napojen na plicní ventilaci, je stále v kritickém stavu. Muž ošetřený s popáleninami, který je naopak v dobrém stavu, zatím na lůžkovém oddělení chirurgického oddělení zůstává," řekl Právu mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký a doplnil, že v mostecké nemocnici je jeden pacient na standardním lůžku interního oddělení.

V městské nemocnici v Kadani je jeden muž, kterého v úterý přeloží z jednotky intenzivní péče na interní oddělení, sdělila Lenka Pešová z vedení nemocnice.

Vyšetřování požáru a zajišťování stop zabralo kriminalistům a hasičským vyšetřovatelům celou neděli i pondělí. „Vyšetřování a ohledání místa skončilo, objekt jsme předali zástupcům města,“ řekla Právu mluvčí krajské policie Alena Bartošová s tím, že konkrétní informace poskytne policie na tiskové konferenci ve čtvrtek. Událost šetří jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

Klienti domova, kteří přežili a z nemocnice je zdravotníci propustili, se vrátili do Vejprt. "Teprve teď jim dochází, co se stalo, že přišli o kamarády," řekla starostka Jitka Gavdunová (ODS). "Dneska nastupuje celá četa psychologů, které zařídil Ústecký kraj. Klienti postrádají kamarády, ptají se na ně, opravdu tu pomoc potřebují," uvedla starostka.

Hořet začalo v neděli před pátou hodinou ranní ve společenské místnosti, odkud se požár rozšířil do dalších dvou pokojů. Budova je prolitá vodou. V úterý ji prohlédne statik.

Město v úterý zahájilo veřejnou sbírku na rekonstrukci objektu a pomoc klientům domova Kavkaz, kteří přišli při požáru prakticky o všechno. Ústecký kraj chce radnici poslat milion korun a požádal stát o pět milionů pro Vejprty. Úřad práce tento týden vyplácí klientům nebo jejich opatrovníkům okamžitou finanční pomoc v rozsahu 10 000 až 50 000 korun.

Hasičský vůz s vysunutým žebříkem u domova pro mentálně postižené ve Vejprtech

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků