Hlavní obsah
Mercedes Lakatošová, jejímž únosem válka začala, čeká u soudu. Foto: Petr Kozelka, Právo

Ve válce olašských klanů padly tresty za únos

Olaští Romové z Ostravy v pondělí již poněkolikáté okupovali brněnský Krajský soud. Tentokrát ale po jednání odcházeli značně rozladěni, soud totiž jejich soukmenovce potrestal za loňský únos patnáctileté Mercedes Lakatošové z Prostějova.

Mercedes Lakatošová, jejímž únosem válka začala, čeká u soudu. Foto: Petr Kozelka, Právo
Ve válce olašských klanů padly tresty za únos

Organizátor únosu Lucián Daniš byl potrestán čtyřmi roky vězení, jeho kumpán Richard Rafael si posedí 10 měsíců, další čtyři muži vyvázli s podmínkou. Odvolací soud tak trochu zmírnil verdikt prostějovského okresního soudu.

Na začátku případu utekla od Luciána Daniše jeho žena Silvie, dcera Josefa Lakatoše z jihomoravské komunity. Daniš ji chtěl zpět a po Lakatošovi požadoval navrácení věna. Aby dodali svým slovům váhy, unesli Ostravané patnáctiletou sestřenici Silvie Mercedes Lakatošovou. „V Prostějově ji i přes fyzický odpor naložili do auta a odvezli do Ostravy. Dívce přitom zlomili stehenní kost,“ popsal únos soudce Vlastimír Čech.

Jiří Daniš měl podle obžaloby postřelit jednoho z jihomoravských Olachů.foto: Právo/Petr Kozelka

Tím začala na Moravě válka dvou znesvářených klanů z Brna a Ostravy, v které došlo i na střelbu. Olaši z Ostravy se totiž podle policie vydali i za Josefem Lakatošem, kterého měli zbít a postřelit. Za tento skutek se v pondělí v Brně zpovídal s dalšími obžalovanými i Lucián Daniš a jeho otec Jiří. Právě on měl zmáčknout spoušť.

Kletba před budovou soudu

Hněv příbuzných odsouzených se upínal na členy brněnské komunity. „Prokleju tě a do roka zemřeš, už se mi to jednou podařilo!“ hrozila pěstí imaginárnímu nepříteli jedna z ostravských Romek.

I v pondělí musela justiční stráž uklidňovat rozvášněné Olachy.foto: Právo/Petr Kozelka

Advokáti odsouzených se pokoušeli přesvědčit soud jinými argumenty. „Lidé z této komunity nakládají s pravdou a lží s nesnesitelnou lehkostí. A bude mít na tyto lidi odsuzující rozsudek nějaký společenský efekt? Porozumí mu?“ argumentoval jeden z obhájců.

Jeho slova nadzvedla ze židle státního zástupce. „Odmítám věřit svým uším, tady se preferuje jedna skupina osob před zákonem!“ reagoval žalobce.

Jednání přihlížela i Mercedes Lakatošová, která ale v minulosti změnila svou výpověď a tvrdila, že s únosci šla dobrovolně. Soud však uvěřil jejímu prvnímu tvrzení, v kterém do detailu únos popsala. Na začátku prosince by měl soudce uzavřít i související případ střelby v Prostějově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků