Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Horník, Právo

Ve sporech o elektrárny vedou solárníci nad nejvyšším žalobcem 8:2

Celkem 22 správních žalob ve veřejném zájmu podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proti udělením licencí solárním elektrárnám, které posvětil Energetický regulační úřad (ERÚ). Krajský soud v Brně zatím rozhodl o deseti z nich a jen ve dvou případech odcházeli solárníci zasmušilí, naposledy neuspěl nejvyšší žalobce ve čtvrtek, kdy soud zamítl dvě žaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Horník, Právo
Ve sporech o elektrárny vedou solárníci nad nejvyšším žalobcem 8:2

Zeman se ale nevzdává a chce případy hnát kasační stížností až k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Ve čtvrtek soud posuzoval udělení licence pro solární elektrárnu společnosti Enva v Křenovicích. Podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) je klíčovým důkazem v případu zfalšovaná revizní zpráva o elektrárně, proto by měli solárníci o licenci přijít. Jenže senát krajského soudu v čele s Davidem Rausem žalobu zamítl.

„Považujeme toto rozhodnutí za nesprávné, měli jsme důkaz, který celý případ objasňoval jako celek. Revizní technik tu zprávu nevyhotovil, udělal to někdo jiný. A to je podle nás zásadní. Jenže soud tento důkaz nepřipustil a žalobu zamítl, takže nám nezbývá než se obrátit na NSS,“ řekl po jednání státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Václav Kotas.

Soudce Raus v odůvodnění verdiktu uznal pochybnosti o revizní zprávě, řešit by to podle něj ale měla policie v rámci trestního řízení, ne soud ve správním jednání o udělení licence.

Ani kauzu Svitavy žalobce nevyhrál

Zeman neuspěl ani se žalobou v případě povolení pro elektrárnu ve Svitavách.

„I v tomto rozhodovaném případě soud licenci pro solární elektrárnu nezrušil, s nedostatky ve správním řízení namítanými v žalobě se neztotožnil, případně je nepovažoval za natolik závažné, aby rozhodnutí zrušil. Také na toto rozhodnutí budeme nejspíš reagovat kasační stížností,“ řekl Právu mluvčí NSZ Petr Malý.

O licenci po verdiktu brněnského soudu přišly zatím elektrárny Solar CD v Českém Dubu na Liberecku a FVE III Tuchlovice.

„Další dvě žaloby soud odmítl z procesních důvodů poté, co ERÚ zrušil původní licence pro elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku, a v obnoveném řízení je nahradil novými. Proti novým rozhodnutím o licenci podal nejvyšší státní zástupce dvě nové žaloby, neboť je nadále přesvědčen, že důvod žalob nepominul, totiž že v době udělení původní licence nebyly splněny technické předpoklady,“ dodal Malý.

V případu udělení licencí elektrárnám Saša a Zdeněk-Sun se zodpovídá v trestním řízení před brněnským soudem mimo jiné i šéfka ERÚ Alena Vitásková. Společně s dalšími devíti spoluobžalovanými ji státní zástupce viní z toho, že udělením licencí pro nedodělané soláry může stát přijít až o dvě miliardy korun, které bude muset majitelům elektráren vyplatit na podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle informací Práva by mohly v této kauze v květnu zaznít závěrečné řeči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků