Hlavní obsah
Bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

V kauze ROP Severozápad padla obžaloba

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v případu ROP Severozápad. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy. Před soudem v rozsáhlé dotační kauze stanou politici včetně dvou bývalých hejtmanů či úředníci.

Bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
V kauze ROP Severozápad padla obžaloba

Případ se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. S vyšetřovateli spolupracuje jeden z obžalovaných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Mezi téměř třiceti obžalovanými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák či Daniel Ježek a bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Josef Novotný a další politici.

Osoby v tomto případě policie začala stíhat kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech také téměř na dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků