Hlavní obsah
Budova, která skrývala kradené automobily. Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

V Česku je ukradeno auto každých 40 minut

Každých 40 minut je v Česku ukradeno jedno vozidlo za zhruba 180 tisíc korun. Podle policejních statistik bylo loni zcizeno celkem 10 403 automobilů. Jejich počet sice roky klesá, ale ve velikostně srovnatelném Rakousku bylo ukradeno jen okolo tří tisíc aut.

Budova, která skrývala kradené automobily. Ilustrační foto. Foto: Policie ČR
V Česku je ukradeno auto každých 40 minut

Od roku 2000 do roku 2010 bylo v České republice odcizeno 210 280 vozidel, ale krádeže automobilů mají rok od roku klesající tendence. „Díky technickým pokrokům jsou sice na zloděje kladeny vyšší nároky, ti se však nenechají odradit. Naštěstí si stále více lidí uvědomuje, že zabezpečení osobního vozu je v dnešní době velice důležité,“ komentuje situaci Martin Iroušek, obchodní ředitel společnosti Construct.

Po vstupu České republiky do schengenského prostoru se organizované skupiny zaměřují na krádeže luxusních vozidel v zahraničí, především v Německu. Česko je pak hojně využíváno k legalizaci těchto odcizených zahraničních aut. Jinak ovšem zhruba dvě třetiny odcizených vozů jsou určeny k demontáži na náhradní díly za hranice.

Nejvíce se auta kradou ve čtvrtek

Z policejních statistik také vyplývá, že nejvíce se auta kradou ve čtvrtek, nejméně v sobotu. Nejrizikovější na krádeže vozů je duben, kvůli začínající motoristické sezóně. Nejhůř je na tom hlavní město Praha, kde se nejvíce vozy kradou v měsíci srpnu. Po metropoli policie monitoruje nejvíce zcizených aut v Ústeckém, Libereckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Ke krádežím vozidel dochází nejčastěji na sídlištích, na parkovištích u supermarketů nebo u hotelů a rekreačních zařízení. Stále oblíbené jsou mezi zloději také menší uličky s nedostatečným osvětlením

Zloději se soustředí na ta vozidla, která jsou u nás nejvíce v provozu. Po škodovkách a po jejich náhradních dílech je tím pádem největší poptávka. Nejméně se kradou auta japonská, korejská nebo vozy americké výroby. I když podle odborníků obliba asijských značek v české společnosti značně narůstá.

Zámek na řadicí páce nikdo nepřekoná

Mezi nejoblíbenější ochranu vozů v Česku patří mechanické způsoby zabezpečení, které jsou považovány za nejúčinnější.

„Překonat například zámek řadicí páky na ulici je téměř nemožné. Dalším oblíbeným způsobem zabezpečení je to elektronické, tedy alarm, který dokáže vyvolat značný rozruch,“ dodává Iroušek.

Jaká vozidla jsou v Česku nejčastějším terčem zlodějů:
typ 2011 2012  
ŠKODA 4 092 3 926  
VW 698 584  
Ford 542 560 
Renault 500 431  
Peugeot 279 326  
Mercedes 199 239  
Fiat 204 234  
Opel 235 228 
BMW 213 226  
AUDI 276 215  
SEAT 165 151  
Citroën 139 151  
Zdroj: MV ČR
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků