Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

V boji proti drogám ve školách na Plzeňsku pomůžou policejní psi

Policie v Plzeňském kraji spouští od března projekt nazvaný Stop drogám před školou. Potrvá několik měsíců. Policisté se budou pohybovat v okolí škol. S vyhledáváním drog u učňů a studentů jim budou pomáhat speciálně vycvičení psi. Ve čtvrtek to uvedla policejní mluvčí Ivana Telekešová.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
V boji proti drogám ve školách na Plzeňsku pomůžou policejní psi

V regionu jde o pilotní akci, policie už má seznam školských zařízení, kde by se návykové látky mohly objevovat.

"Smyslem je přímým působením minimalizovat držení a užívání omamných a psychotropních látek v okolí škol, omezit první kontakt s drogou ve známém, mládeži blízkém prostředí a zvýšit právní vědomí mládeže v oblasti drogové problematiky," uvedla mluvčí Telekešová.

Podle policie bývá pro mládež nejrizikovější okolí škol a věk těch, kteří mají první kontakt s drogou, se neustále snižuje.

V praxi bude zásah vypadat tak, že policisté se psy se dostaví v určitou hodinu před danou školu, zvířata pohybující se mezi mladými lidmi pak díky speciálnímu výcviku upozorní na možného držitele drogy. Pokud se u někoho látka najde, bude to policie okamžitě řešit.

Samotné školy mohou oslovit policii 

"S největší pravděpodobností půjde o záchyt drog v rovině přestupku, tedy například dotyčný bude mít u sebe jointa a podobně. Tam to budeme řešit na místě," uvedla Telekešová. Policie látku zajistí. Půjde-li o množství větší, zahájí úkony trestního řízení.

"Máme vytipovány školy, kde by se drogy vyskytovat mohly. Nepotřebujeme, aby škola zažádala. Školy ale mají možnost nás oslovit s tím, že například mají podezření, a mohou si s námi domluvit i přednášku," uvedla mluvčí.

Zvyšuje se výroba a distribuce pervitinu

V Plzeňském kraji od počátku roku 2013 roste počet trestných činů, které souvisejí s nealkoholovou toxikomanií. Zvyšuje se hlavně výroba a distribuce pervitinu.

U mladých lidí, kteří mají sklony k experimentům, touží po dobrodružství a v dospívání se potýkají i s emoční labilitou, může být přitom samotná přítomnost drogy na škole jedním ze spouštěcích faktorů závislosti.

Projekt nazvaný Stop drogám před školou potrvá do listopadu, v prosinci jej policie vyhodnotí. Na projektu spolupracuje s Plzeňským krajem, který je zřizovatelem většiny středních škol.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků