Hlavní obsah
Ondřej Havlín Foto: rap, Právo

Ústavní soud odmítl stížnost někdejšího žalobce Fialy z Havlínovy kauzy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého státního zástupce Františka Fialy potrestaného v korupční kauze kolem někdejšího pražského soudce Ondřeje Havlína. Neuspěl tak žádný ze čtyř odsouzených, kteří stížnosti podali. Soud už dříve odmítl podněty Havlína, podnikatele Jaroslava Kříže a právníka Borise Štefla.

Ondřej Havlín Foto: rap, Právo
Ústavní soud odmítl stížnost někdejšího žalobce Fialy z Havlínovy kauzy

Justice Fialovi uložila tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Podle verdiktu se dopustil zneužití pravomoci, nadržování a přijetí úplatku.

Nepodmíněný trest dostal taktéž Havlín. Za korupci a ovlivňování případů si má odpykat pět let a tři měsíce. Podle rozsudku nezákonně zasahoval do trestního řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování podle obžaloby doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku.

V kauze figurovalo sedm odsouzených. Jen čtyři z nich se bránili dovoláním k Nejvyššímu soudu, avšak neuspěli. Šlo o stejnou čtveřici, která poté využila také poslední mimořádný opravný prostředek, tedy ústavní stížnost.

Nepodmíněné tresty dostali jen Fiala a Havlín, ostatní vyvázli s podmínkami a pokutami. Byl mezi nimi bývalý advokát Karel Matějka a také Štefl, jenž kdysi působil jako ředitel inspekce ministerstva vnitra. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený, Ludvík Sýkora.

Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným byl Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků