Hlavní obsah
Jaroslav Barták u libereckého soudu Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Ústavní soud odmítl stížnost Bartáka proti trestu za obtěžování asistentek

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost lékaře Jaroslava Bartáka proti dvanáctiletému trestu za obtěžování asistentek. Ženy osahával, nutil je k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho naléhání. Podle ústavních soudců je pravomocný verdikt dostatečně podložený důkazy. Bartákovu stížnost označili dílem za nepřípustnou, dílem za zjevně neopodstatněnou.

Jaroslav Barták u libereckého soudu Foto: Jaroslav Švehla, Právo
Ústavní soud odmítl stížnost Bartáka proti trestu za obtěžování asistentek

Barták by měl ve vězení strávit celkem 30 let. V prosinci mu totiž Krajský soud v Liberci uložil ještě 18 let za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí. Z vazební věznice podle obžaloby plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a kněze Eugena Freimanna.

V ústavní stížnosti v kauze asistentek Barták poukazoval na údajné nedostatky v dokazování. Justice podle něj chybovala, pokud vycházela převážně z výpovědí poškozených žen. Nejvyšší soud zjednal podle Bartáka jen částečnou nápravu, když trest snížil ze 14 na 12 let a vrátil případ jedné z dívek k novému projednání.

Ústavní soudci ale žádný zásah do Bartákových práv nezjistili. Obecné soudy opřely svá rozhodnutí o adekvátní důkazy, které jim umožnily zjistit skutkový stav v nezbytném rozsahu, stojí ve stručném usnesení senátu se zpravodajem Ludvíkem Davidem.

Omámil je a vyhrožoval jim

Barták podle verdiktu vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Dívky, které odmítly, čelily vydírání nebo sexuálnímu násilí. Trestná činnost se odehrála v letech 2006 až 2011.

Někdy si Barták pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací a upozorňoval je na své známosti s prominenty.

Osmnáctiletý verdikt za přípravu vražd zatím není pravomocný. Vraždy měl zařídit recidivista, který si odpykává trest za ozbrojenou loupež. Vězeň ale vše nahlásil policii.

Vydíráním chtěl Barták získat přes 80 miliónů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení. Bartáka usvědčily nahrávky, na nichž mluví o útěku, únosech, vydírání i připravovaných vraždách a sepisuje informace k chystaným obětem. Obhajoba zpochybnila legálnost i věrohodnost nahrávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků