Hlavní obsah

Uprchlý vězeň Roztočil byl zatčen na letišti v Praze

Do České republiky v pondělí večer přiletěl z Německa Rostislav Roztočil, který loni v listopadu spolu s Romanem Čabradou uprchl z věznice na Borech. ČR mu slíbila jednání o obnovení jeho procesu. Roztočil byl před 21 lety odsouzen za vraždu egyptského studenta. Tvrdí, že je nevinný.

Uprchlý vězeň Roztočil byl zatčen na letišti v Praze

Ihned po příletu dvoumotorovým turbovrtulovým strojem ČSA byl Roztočil ještě na letištní ploše zatčen třemi policisty a bílým neoznačeným Fordem Tranzit převezen k výslechu.

Roztočil byl za vraždu odsouzen v roce 1985 v nepřítomnosti, protože emigroval do Rakouska a poté do Německa. Tamní úřady ho do Československa nevydaly, protože prý chyběly důkazy, že čin opravdu spáchal.

Policie ho zatkla v roce 2000 na hranicích, když jel do ČR. Byl převezen do věznice na Borech, odkud uprchl. Dostal se do Německa, kde žije jeho sestra.

Německo souhlasilo s tím, že ho do ČR vydá, ale pouze, když se začne jednat o obnově procesu. Němečtí policisté Roztočila zadrželi a dali do vazby, pak jej ale propustili, českým soudům prý trvalo příliš dlouho, než o obnově procesy rozhodly.

Roztočilova sestra Stanislava Ruppová řekla, že oba přiletí ze Stuttgartu do Prahy v pondělí večer. Potvrdila, že bratr chce žalovat Českou republiku u mezinárodních soudů a žádat odškodnění za léta strávená ve vězení, jestliže česká justice nenavrhne odškodnění sama. Věří, že se nakonec česká justice "vzpamatuje" a prohlásí ho za nevinného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků