Hlavní obsah

ÚOOZ: soudci a žalobci nestačí na těžké kauzy

Když byl v červnu 2005 kvůli chybám teplického soudce Jindřicha Pojkara propuštěn z vazby na svobodu jeden z nejbrutálnějších kuplířských gangů v zemi, byla z toho ostuda jak hrom. A elitní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) teď přišel s tvrdou kritikou: nemuselo se to stát, kdybychom proti sobě měli v justici rovnocenného partnera.

ÚOOZ: soudci a žalobci nestačí na těžké kauzy

Vyplývá to z aktuální sebehodnotící zprávy tohoto protimafiánského útvaru, kterou má Právo k dispozici.

ÚOOZ si v dokumentu stěžuje, že jeho kauzy končí často v rukách soudců a státních zástupců, kteří na ně nestačí. „V řadě námi zpracovávaných případů vede řízení v prvním stupni okresní nebo obvodní soud a dozor vykonává okresní nebo obvodní státní zastupitelství. Přitom ale např. kauzy organizovaného kuplířství nebo převaděčství se vyznačují značnou rozsáhlostí, složitostí a náročností na dokazování, která vůbec neodpovídá podmínkám a možnostem okresních nebo obvodních soudů a státních zastupitelství,“ píše se ve zprávě, jejíž zpracování zadalo policejní prezidium.

Chybí státní zástupci

Podle ÚOOZ tak dochází k tomu, že soudci tyto složité kauzy vůbec nezvládají řešit. „Největším problémem je neexistence rovnocenného partnera na úrovni státního zastupitelství. Všechna krajská okresní či obvodní ředitelství policie mají své protějšky v místně příslušném zastupitelství. Útvary s celorepublikovou působností naproti tomu žádné takové partnery nemají, což má mnoho negativních dopadů na výkon služby,“ stěžuje se ÚOOZ.

Řešení přitom spatřuje ve změně legislativy. Trestné činy zločinného spolčení by se tak podle návrhu ÚOOZ zařadily mezi ty skutky, které mají automaticky na starosti krajská státní zastupitelství a soudy, tedy orgány, které jsou v justiční hierarchii o jedno až dvě patra výše. Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti dalo najevo ochotu o tomto návrhu diskutovat. „Pokud nám policie tento materiál předá, budeme se zmíněnými podněty určitě zabývat,“ řekla k tomu Právu mluvčí resortu Zuzana Kuncová

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků