Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Tyran musí zaplatit desítky tisíc za léčbu zubožené fenky, rozhodl soud

Sedmdesát tisíc korun musí zaplatit Petr Papež spolku Pes nejvěrnější přítel za náklady spojené s léčbou tříměsíční fenky Amy, kterou 32letý muž týral a byl za to před dvěma lety odsouzen k podmíněnému trestu. Ve středu o tom zatím nepravomocně rozhodl plzeňský okresní soud.

Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Tyran musí zaplatit desítky tisíc za léčbu zubožené fenky, rozhodl soud

Spolek, který se tehdy zuboženého zvířete ujal, se původně domáhal civilní žalobou po tyranovi částky přes 160 tisíc korun. Část žaloby, v níž chtěl peníze i za psychickou újmu pečovatelek, které se o zvíře staraly, ale na začátku soudního jednání stáhl.

„Uznal jsem nárok žalobce podle znaleckého posudku, který stanovil, v jaké výši byly náklady péče o fenku Amy nezbytné. V té části, ve které znalec shledal náklady přímo nesouvisející s péčí, vzal spolek žalobu zpět,“ uvedl soudce Petr Strejc.

Právní zástupce žalobce Robert Plicka u soudu už dříve uvedl, že spolek se fenky Amy ujal v době, kdy byla ve velmi vážném zdravotním stavu. „Chceme po viníkovi zaplatit pouze náklady související s léčením Amy, která dodnes nese následky krutého zacházení,“ prohlásil Plicka.

Psa bil a kopal

Podle dřívějšího trestního rozsudku Papež se štěnětem křížence zacházel zvlášť hrubě, když ho bil, kopal do něj a házel s ním. Nikdy neprojevil žádnou lítost a ani nezjišťoval aktuální stav psa.

Kromě podmínky mu tehdy soud uložil zaplatit 18 tisíc korun na náklady spojené s nápravou zranění, které psovi způsobil. Šlo o opakované operace související se zlomeninami dvou kostí.

„Trestní soudce neměl k dispozici všechny náklady, které postupně narůstaly. Jednalo se například o rehabilitace po operacích nebo preparáty na posílení imunity. Nejde jen výhradně o náklady na léčbu, ale i za péči, kterou původní vlastník Amy zanedbával,“ vysvětlil právník spolku, proč se obrátil na civilní soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků