Hlavní obsah
Radek Duda na chodbě okresního soudu v Karlových Varech. Foto: Martin Polák, Právo

Trest za napadení chodce pro Dudu platí, s odvoláním hokejista neuspěl

Hned dvakrát během týdne musí hokejový bouřlivák Radek Duda spolknout hořkost porážky. Po pondělním vyřazení jeho týmu HC Plzeň ze semifinále extraligy prohrál ve čtvrtek další boj. U Krajského soudu v Plzni neuspěl s odvoláním proti lednovému rozsudku karlovarského okresního soudu, který ho za napadení chodce potrestal tříměsíčním trestem vězení s roční zkušební dobou.

Radek Duda na chodbě okresního soudu v Karlových Varech. Foto: Martin Polák, Právo
Trest za napadení chodce pro Dudu platí, s odvoláním hokejista neuspěl

Okresní soud zhodnotil důkazy správně, nedopustil se žádného procesního pochybení,“ uvedl předseda odvolacího senátu Eduard Wipplinger.

Ve čtvrtek bylo u soudu citováno také z karty řidiče Radka Dudy. Z těchto záznamů vyplývá, že byl v posledních čtyřech letech čtyři krát přistižen při překročení povolené rychlosti.

Jeden z nejlepších útočníků základní části letošního ročníku extraligy před více než jedním rokem projížděl přes přechod pro chodce v Bulharské ulici v Karlových Varech, na kterém nedal právě procházejícímu důchodci přednost. Ten při tom o Dudovo projíždějící černé vozidlo BMW zavadil rukou, což hokejistu rozčililo natolik, že zastavil a šel si to s třiašedesátiletým penzistou Josefem Havlíčkem vyřídit.

„Nadával mu, ty kreténe, ty hajzle. Poté jej napadl opakovanými údery do hlavy,“ popisovala incident karlovarská soudkyně Kateřina Vltavská s tím, že k útoku došlo na veřejném místě a před svědky.

Z auta vystoupil řidič a začal na mě křičet. Ty hajzle, ty kreténe, myslíš, že kvůli tobě budu brzdit.
napadený muž

„Přecházel jsem přes přechod a myslel jsem si, že tam jsem chráněný. Najednou ale přede mnou projelo BMW, levou rukou jsem o něj štrejchl,“ popsal soudu svou verzi Havlíček.

„Z auta vystoupil řidič a začal na mě křičet. Ty hajzle, ty kreténe, myslíš, že kvůli tobě budu brzdit. Pak mi přetáhl svetr přes hlavu a dostal jsem asi deset ran pěstí,“ tvrdil u soudu důchodce.

Staršího člověka napadl z malicherného důvodu. Ani následně neprojevil žádnou lítost.
soudkyně

Duda jeho tvrzení odmítl. Připustil sice, že penzistu štípl do tváře a chytil ho za ruce. „Divoce gestikuloval a mával rukama, měl jsem obavy, aby mě nenapadl,“ vysvětlil hokejista. Dodal, že incident vyprovokoval Havlíček, když mu bouchl do auta.

„Byly minus tři stupně, chumelilo, klouzalo to a byla inverze. Viděl jsem přicházet k přechodu chodce, pokynul mi, ať jedu. Náhle však vkročil do vozovky. Šlápl jsem hned na brzdu. Ve zpětném zrcátku jsem kontroloval, jestli jsem ho nesrazil, a viděl jsem, jak bouchl do auta,“ uvedl před soudem Duda. Důrazně popřel, že by ho uhodil pěstmi. „Kdybych ho bil pěstmi, nevím, jestli by zůstal celý,“ poznamenal.

„Staršího člověka napadl z malicherného důvodu. Ani následně neprojevil žádnou lítost. Mohl to klidně vyřešit s poškozeným smírem, omluvit se a poskytnutím nějaké finanční částky na dobročinné účely. Tím by incident nemusel vůbec dojít k soudu,“ dodala soudkyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků