Hlavní obsah
 

Těžkooděnci zadrželi tři aktivisty, kteří nechtěli opustit bývalou polikliniku

Policie zadržela a předvedla na služebnu tři aktivisty, kteří i přes výzvy těžkooděnců odmítli opustit bývalou polikliniku na pražském Žižkově. Dalších pět lidí odešlo dobrovolně. Občanská iniciativa Klinika chtěla v objektu v Jeseniově ulici vytvořit komunitní centrum. Budovu vlastní stát, který ji spravuje prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

 
Těžkooděnci zadrželi tři aktivisty, kteří nechtěli opustit bývalou polikliniku

Aktivisté dům měli vyklidit už minulou středu, úřad ji bude nejspíš převádět na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Policie přijela kolem poledne.

"Policisté zadrželi tři osoby, které jsou podezřelé z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Majitel si lidi v budově nepřál a nyní si ji zabezpečuje," řekla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Aktivisté na pražském Žižkově

Foto: Petr Janiš, Právo

Dům, z nějž aktivisté minulý víkend vyklidili dva kontejnery odpadků, by prázdný několik let, obývali ho bezdomovci a narkomani. Iniciativa by polikliniku ráda získala do péče, opravit a provozovat ji chce svépomocí. Komunitní centrum v ní v omezené míře fungovalo od minulé soboty nelegálně.

Foto: Petr Janiš, Právo

"Zjistili jsme, že všechno, co v projektu slibujeme, můžeme realizovat a realizujeme už v těchto provizorních podmínkách," řekl novinářům v pondělí mluvčí iniciativy Arnošt Novák. Na každý večer v budově připravovali přednášky, debaty nebo koncerty. V plánu byla také například lidová jídelna, komunitní zahrada a knihovna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků