Hlavní obsah
 

Tajní policisté se zbraní napadli řidiče, který je upozornil na agresivní jízdu

Zásah policistů na jedné z nejrušnějších křižovatek v Plzni připomíná na videu pořízeném z auta spíše přepadení gangstery z nepovedeného filmu. Policisté v civilu zablokovali černým mercedesem se zatemněnými skly jiné auto a jeden z nich vyskočil s pistolí v ruce. Namísto aby se řidiči zablokovaného vozidla ihned legitimovali jako řádní policisté, začali řidiče fyzicky napadat.

 
Tajní policisté se zbraní napadli řidiče, který je upozornil na agresivní jízdu

„Podali jsme trestní oznámení k vrchnímu státnímu zastupitelství, protože se domníváme, že ten proces nebyl správný,“ uvedl pro Právo Ronald Němec, advokát muže, jehož vozidlo policisté zablokovali.

V trestním oznámení, které má Právo k dispozici, popisuje muž z Karlovarska, že celý incident začal ve chvíli, kdy v morálním pohoršení dálkovými světly zablikal na černý mercedes před sebou, který svou agresivní jízdou ohrožoval v jízdě dodávku se značkou invalidy.

Mercedes se v reakci zařadil zpátky a jeho řidič v černých brýlích a s potetovanou rukou začal podle advokáta jeho klientovi přes stažené okénko hrubě gestikulovat a pokřikovat.

Volal 112

Řidič z Karlovarska měl podle Němce ale strach, že se jedná o kriminálníky, takže nereagoval hned na signály k zastavení. Chtěl zajet k čerpací stanici, kde jsou kamery a svědci, ale vjezd byl za betonovými zábranami.

Proto řidič z Karlovarska vytočil za jízdy linku 112, kde chtěl vědět, zda SPZ vozidla, jehož posádka ho ohrožuje, patří policii. To už ale začal mercedes řidiče vytlačovat, až došlo v Karlovarské ulici k jejich zastavení. Ze strany spolujezdce vystoupil muž s pistolí v ruce.

„Kdyby si můj klient všiml v té chvíli, že ten policista drží zbraň, tak by pravděpodobně zařadil jedničku a začal do něj najíždět. Zastavila ho neznámá osoba, která byla totálně potetovaná. Na telefonu 112 mu tvrdili, že se nejedná o policejní auto. Co uděláte, když na vás začne někdo mířit střelnou zbraní, vy se prostě pravděpodobně rozjedete. Policista by pak začal zřejmě střílet,“ uvedl k incidentu advokát, podle kterého mohlo vše skončit krveprolitím.

Snažil se ho z auta vytáhnout

Pak podle advokáta Němce začala mela. „Řidič vozu Mercedes napadl oznamovatele, vyrazil mu telefon z ruky, když komunikoval s linkou 112. Dále ho zasypávali sprostými nadávkami a údery směřujícím na hlavu,“ popisuje muž v trestním oznámení s tím, že se jej jeden ze členů posádky snažil vytáhnout chvatem za krk z auta, přestože byl ještě v autě připoutaný.

Podle Němce se policisté legitimovali až po opakované žádosti jeho klienta. Po zásahu chtěl napadený řidič sepsat protokol o zásahu, ale osádka mercedesu to odmítla.

„Klient mi volal ihned po incidentu a my jsme se domluvili, aby jel ihned na služebnu a podal trestní oznámení na dva neznámé pachatele,“ uvedl Němec. Jenže na policejní služebně se dozvěděl jeho klient, že se jednalo o dva tajné policisty v autě s krycí SPZ. Trestní oznámení přímo na služebně nakonec nepodal, až když vše doma zkonzultoval s manželkou, která na něm viděla podlitiny, rozhodl se jej podat.

Advokát: Ředitelství se omluvilo

„Postup a chování policistů nechalo vedení našeho krajského ředitelství neprodleně řádně prošetřit. Bude se to řešit v kázeňském řízení,“ uvedla mluvčí plzeňské krajské policie Martina Korandová, podle které je nejdříve třeba vyhodnotit veškeré dostupné materiály k případu.

Podle mluvčí se jednalo o policisty Krajského ředitelství policie v Plzni, kteří byli v té době ve službě a dosud nebyli kázeňsky řešeni. „V pondělí přišla od Krajského ředitelství v Plzni omluva. V ní tvrdí, že se jednalo o ojedinělý incident, že se omlouvají a že to budou vnitřně řešit,“ dodal advokát. „S tím my absolutně nesouhlasíme,“ dodal Němec, podle kterého by měli muži u policie skončit.

Podle informací Novinek je jeden z policistů velící důstojník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků