Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Strom na Olomoucku zabil dívku, pozůstalí teď vysoudili miliónové odškodné

Státní podnik Lesy České republiky má zaplatit milión korun za smrt devítileté dívky, na kterou v roce 2007 na cyklostezce u Hrubé Vody na Olomoucku spadl prohnilý strom. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové, ke kterému podaly žalobu na státní lesy matka a sestra zemřelé. Rozsudek dosud není pravomocný.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Strom na Olomoucku zabil dívku, pozůstalí teď vysoudili miliónové odškodné

Obě žalobkyně požadovaly u soudu jako náhradu nemajetkové újmy celkem šest miliónů korun. Hradecký krajský soud se případem zabýval již podruhé. Loni v březnu soud rozhodl, že LČR mají zaplatit matce a sestře zemřelé 2,5 miliónu korun. Vrchní soud však verdikt zrušil a případ se vrátil k hradeckému soudu.

U hradeckého soudu se při nynějším projednání žaloby probírala řada dalších důkazů, například lékařská zpráva o zdravotním stavu matky zemřelé dívky. Podle lékařů žena trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Právní zástupkyně LČR letos v květnu před soudem uvedla, že podnik odpovědnost za smrt dívky nenese. Připomněla, že vstup do lesa je na vlastní nebezpečí a že ze samotného vlastnictví lesa nevyplývá povinnost zabezpečit každý ze stromů. Dodala také, že odpovědnost by měla jít za tím, kdo cyklostezku zřídil.

Neštěstí se stalo v létě 2007 na cyklotrase u Hrubé Vody na Olomoucku. Devítiletá dívka zemřela poté, co na ni spadla část kmenu stromu. Podle posudku byl kmen napadený hnilobou a dřevokaznou houbou. Případem se zabývala policie, která však kauzu odložila, protože nezjistila spáchání trestného činu. Pozůstalým soudy již dříve přiznaly jako náhradu škody 830 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků