Hlavní obsah

Strážníci ze Sušice odvezli ženu z baru a pak ji vysadili za městem. Podle soudu zneužili pravomoc

Dva strážníci městské policie v Sušici Zdeněk Chudý (32) a Bohumil Daněk (46) odešli v úterý od klatovského soudu s trestem každý 100 hodin obecně prospěšných prací za zneužití pravomoci úřední osoby. Rozsudek není pravomocný, oba obžalovaní se na místě odvolali stejně jako státní zástupkyně, která pro muže požadovala zákaz činnosti.

Strážníci ze Sušice odvezli ženu z baru a pak ji vysadili za městem. Podle soudu zneužili pravomoc

Podle žalobkyně Marcely Šímové strážníci předloni v prosinci nasadili 50leté ženě pouta a odvezli ji nejprve na služebnu, následně na vyšetření do nemocnice a nakonec ji vysadili v odlehlé části mimo město. „Tím ji neoprávněně omezili na osobní svobodě,“ uvedla žalobkyně.

Podle soudu strážníci proti ženě zasáhli důvodně a stejně tak jim soud toleroval i nasazení pout. Přes čáru už ale bylo, že ji odvezli za město, kde ji z auta vysadili.

Křičela na ně z baru

Hana Kotálová na sebe upoutala pozornost strážníků, když na ně z okna nonstop baru Magic začala hanlivě povykovat a gestikulovat. Oba proto vešli do podniku, ženu vyvedli ven, nasadili jí pouta a odjeli s ní na služebnu. Tam dostala dýchnout a po pozitivním testu na alkohol ji vzali do nemocnice na vyšetření.

Pak ženu naložili zpátky do auta a zavezli za město na odlehlé místo zvané Páteček, kde jí teprve sundali pouta a propustili ji.

To vše se odehrálo v noci mezi půl druhou a půl třetí. Žena se s jedním ze strážníků osobně zná a nepopírá, že když ho viděla z okna stát s kolegou na ulici u auta, tak na něj sprostě zakřičela a ukázala mu vztyčený prostředníček, protože v minulosti od něho dostala pokutu kvůli psovi.

„Chtěli, abych s nimi šla ven. Nejdříve jsem to odmítla, pak jsem ale poslechla a dobrovolně opustila bar. U auta mi řekli, abych dala ruce za záda a nasadili mi pouta. Jeli se mnou na služebnu, pak do nemocnice a nakonec mě vysadili na Pátečku,“ vypověděla Kotálová před soudem.

Přiznala, že ten večer vypila sedm malých piv a jednoho panáka.

Nekladla žádný odpor, argumentovala žalobkyně

Žalobkyně je přesvědčena, že strážníci neměli k zajištění ženy zákonný důvod.

„V době, kdy ji v baru řešili za její nemístné poznámky, nereagovala tak, že by svým chováním narušovala veřejný pořádek nebo ohrožovala jiné osoby. Nekladla žádný odpor, strážníky nenapadala ani se jim nesnažila utéci,“ vysvětlila státní zástupkyně.

Důvod pro nasazení pout tak podle ní nebyl. Stejně tak podle ní jednali strážníci protiprávně, když po ženě požadovali orientační dechovou zkoušku a vyšetření v nemocnici. Zákon říká, že povinnost podrobit se vyšetření na alkohol má jen ten, kdo pod jeho vlivem jinému způsobil újmu na zdraví, ohrožuje život nebo zdraví své nebo dalších lidí či páchá škodu na majetku.

„Žádné takové jednání u poškozené nebylo prokázáno,“ konstatovala žalobkyně.

Prý ji vyložili v místě bydliště 

Strážníci se před soudem hájili tím, že jim žena sprostě nadávala a že měli v důsledku její podnapilosti obavy, aby si neublížila.

„S kolegou jsme to vyhodnotili tak, že její urážky jsou útokem na nás. Proto jsem ji vyzval jménem zákona, aby se mnou šla ven a podala v dané věci vysvětlení. U vozidla jsme museli použít donucovacích prostředků, protože nekontrolovala své chování a její agrese se stupňovala. Chtěli jsme ji odvézt na záchytku, ale nikde nebylo volné místo,“ uvedl Daněk.

Ten se s Kotálovou osobně zná, dokonce si tykají. V minulosti s ní řešil i drobné prohřešky.

Popřel, že by s kolegou ženu odvezli mimo město, jak ukázala GPS v jejich služebním autě. „Tam jsme jeli potom, když jsme ji vyložili v místě bydliště. Chtěli jsme zkontrolovat, zda na tom místě nedochází k nějaké závadové činnosti,“ vysvětlil Daněk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků