Hlavní obsah
Squatteři na střeše usedlosti Šatovka v Praze v sobotu. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Squatteři po několika dnech slezli ze střechy usedlosti Šatovka, policie je zadržela

Squatteři, kteří v pátek večer obsadili usedlost Šatovka v Praze 6, ve středu opustili střechu budovy. Policie je zadržela, budou převezeni na služebnu. Uvedli to jeden z aktivistů zapojených do protestu a policejní mluvčí Jan Daněk.

Squatteři na střeše usedlosti Šatovka v Praze v sobotu. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Squatteři po několika dnech slezli ze střechy usedlosti Šatovka, policie je zadržela

Už v pondělí Šatovku opustili tři lidé, kteří jsou nyní obviněni z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, v úterý z domu odešel další muž, kterého také zadržela policie. Aktivistům hrozí až dva roky vězení.

„Moc je to netěší, ale nakonec usoudili, že jdou dolů. Myslím, že na problém poukázali dost a teď má smysl bojovat někde venku,“ řekl aktivista, který ve středu vyčkával u budovy.

BEZ KOMENTÁŘE: Squatteři obsadili usedlost Šatovka

Video: Novinky

 

Aktivisté budou převezeni na služebnu

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Jednala s nimi policie i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl squatterům, že situaci kolem domu projedná 23. února zastupitelstvo. Poté z budovy někteří squatteři odešli, další ale zůstali na střeše budovy.

Kolář později uvedl, že squatteři, kteří i po jeho nabídce budovu neopustili, nemají o další jednání zájem. Podle aktivistů starosta vyjednávání utnul. „Uvidíme ale, co bude za dva týdny na zastupitelstvu,“ řekl aktivista.

Podle Daňka budou ve středu zadržení aktivisté převezeni na policejní služebnu. „Tam s nimi budou prováděny úkony trestního řízení, bude to zkrácené přípravné řízení pro podezření z trestného činu,“ řekl mluvčí.

Vyjádření starosty Prahy 6 a policejního mluvčího k obsazení Šatovky

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

 

Zatuchlina nesplněných slibů

Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní "zatuchlina nesplněných slibů". Proti těmto tvrzením se ohradilo vedení spolku Šárecké údolí, squatteři podle něj přistupují k problému s usedlostí silově a autoritářsky.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena.

Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení starších lidí.

BEZ KOMENTÁŘE: Squatteři v pražské usedlosti Šatovka v neděli odpoledne

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků