Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soudce, který změnil vyhlášený rozsudek, dostal po deseti letech trest

Po dlouhých deseti letech se podařilo uzavřít případ ústeckého soudce Reného Příhody. Kárný senát Nejvyššího správního soudu jej ve středu potrestal snížením platu o 15 procent na pět měsíců za to, že pozměnil již vyhlášený rozsudek. Příhoda celou dobu trval na tom, že se ničeho nedopustil.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soudce, který změnil vyhlášený rozsudek, dostal po deseti letech trest

V případu šlo o spor dvou správců konkurzních podstat ohledně nemovitosti za téměř sedm miliónů korun. Příhoda měl při písemném vyhotovení verdiktu změnit již ústně vyhlášený rozsudek. Konkrétně měl při vyhlášení verdiktu zahrnout nemovitost do konkurzní podstaty jedné strany, v písemném vyhotovení však verdikt otočil.

To soudce rozhodně popřel, upozorňoval na údajné pletichaření svědků proti němu a připustil pouze možnou chybu zapisovatelky.

Na jeho argumenty ale kárný senát neslyšel. „Jako soudce neoprávněně manipuloval s protokolem o soudním jednání. Manipulace spočívala v tom, že v době od vyhlášení rozsudku do předání písemného vyhotovení rozsudku soudní kanceláři pozměnil výrok rozsudku tak, že se lišil od výroku vyhlášeného v jednací síni,“ prohlásila mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Kauzu už měl jednou kárný senát na stole a Příhodu potrestal. Soudce ale dosáhl obnovy kárného řízení, jenže pak se případem začala zabývat policie a trestní soud Příhodovi uložil podmínku. Odvolací senát jej ale obvinění zprostil a věc vrátil znovu do kárného řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků