Hlavní obsah
Ondřej Havlín Foto: rap, Právo

Soudce Havlín jde za úplatky na 6,5 roku za mříže

Okresní soud v Kladně poslal ve čtvrtek na 6,5 roku do vězení bývalého soudce z Prahy Ondřeje Havlína, obžalovaného z korupce a nedovoleného ozbrojování. Na lavici obžalovaných posadila Havlína vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, podle které ovlivňoval řízení pachatelů trestné činnosti. Havlín má také zaplatit 350 tisíc korun. Dalších šest lidí, zejména z justiční oblasti, dostalo nižší tresty.

Ondřej Havlín Foto: rap, Právo
Soudce Havlín jde za úplatky na 6,5 roku za mříže

Spolu s Havlínem jsou  z korupce také obžalováni například advokát Karel Matějka a Boris Štefl, pražský státní zástupce František Fiala nebo podnikatel Jaroslav Kříž a další dva muži –  Ludvík Sýkora a Gejza Berky. Vynesení rozsudku se zúčastnili jen Sýkora a Štefl, ostatní se omluvili. Rozsudek není pravomocný.

Obžalovaný
Trest
Ondřej Havlín
6,5 roku vězení
František Fiala
3 roky a 10 měsíců vězení
Ludvík Sýkora
2 roky vězení
Jaroslav Kříž
10 měsíců vězení
Boris Štefl
4 roky podmínka
Gejza Berky
3 roky podmínka
Karel Matějka
2 roky podmínka

Havlín podle obžaloby za úplatky vyjednával pro provinilce, kteří například řídili v opilosti, co nejnižší tresty. Za to dostal tisícové až desetitisícové částky.

Nebudu vypovídat,“ řekl během procesu Havlín a předal soudci Petru Sedlaříkovi obecnou lékařskou zprávu o svém zdravotním stavu a brzy nato odešel ze soudní síně. Výpověď odmítl také Jaroslav Kříž obžalovaný z nepřímého úplatkářství.

Fiala: Styděl se přede mnou

Většina obžalovaných vinu popírala,  při výslechu na policii se přiznali jen Havlín a advokát Matějka, který Havlínovi předal obálku s padesáti tisíci od Kříže. O tom svědčí videozáznam pořízený přímo v kanceláři Havlína v budově soudu v Praze 2.

V případu sehrál důležitou roli i státní zástupce pro Prahu 2 František Fiala, kterého Havlín v souvislosti s tímto případem kontaktoval a podle výpovědi Havlína mu část peněz předal.

Fiala to ale popírá a uvedl, že důvod, proč se Havlín odmítl zúčastnit veřejného jednání u soudu, je to, že by se styděl zopakovat svá slova o předání části úplatku přímo před ním. Fiala byl obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků