Hlavní obsah

Soud zrušil trest pro porodníka, kterému málem zemřelo dítě pod rukama

Městský soud v Praze ve středu zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10, jímž byl k podmíněnému trestu odsouzen 32letý lékař Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Daniel Brandejs za nepovedený porod ze srpna 2009. Dítě při něm málem zemřelo a skončilo s těžkým trvalým poškozením.

Soud zrušil trest pro porodníka, kterému málem zemřelo dítě pod rukama

Právu to potvrdil zmocněnec rodičů dítěte Antonín Tunkl s tím, že odůvodnění rozsudku mu zatím nebylo doručeno. Městský soud měl kauzu projednat v hlavním líčení, nakonec však na poslední chvíli rozhodl o tom, že se případ bude řešit za zavřenými dveřmi bez účasti stran.

„Bylo to pro mě překvapivé rozhodnutí a jsem velice zvědav, jak soud zrušení rozsudku zdůvodní,“ uvedl Tunkl.

Včas nepřivolal zkušenější kolegy

Obvodní soud pro Prahu 10 uznal letos v lednu Brandejse vinným z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Soudce Ondřej Lázna mu vyměřil osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky. Po dobu dvou let také lékaři zakázal vykonávat porodnickou praxi. Rodiče dítěte odkázal s nárokem na náhradu škody k civilnímu řízení. To už u stejného soudu probíhá, manželé v něm vinohradskou nemocnici žalují o osmnáct miliónů korun.

Lékař, který v době porodu neměl ještě příslušnou atestaci a sám nesměl porod dokončit, podle soudce Lázny selhal především v tom, že nepřivolal včas zkušenější kolegy, když se zdravotní stav dítěte začal podle přístrojů komplikovat. „Selhal ve své dohledové činnosti, že neměl právo porod dokončit, by mu nikdo nevyčítal,“ uvedl Tunkl, kterého zrušení rozsudku údajně zaskočilo.

Od začátku rizikový porod

Soudce Lázna v lednu dokonce prohlásil, že Brandejs se na porodním sále pohyboval jako „hadrový paňáca“. Vyloučil také, že by za zpackaný porod nesla odpovědnost přímo nemocnice, která nezkušenému lékaři službu svěřila. „Je pravda, že měl mít odborné vedení, to ale nespočívá v tom, že bude čekat na jakoukoli pobídku k aktivitě,“ podotkl soudce.

U soudu se také ukázalo, že nezkušený lékař dostal na starost porod, který se od začátku jevil jako velmi rizikový a podle znalců měla být nejspíš od začátku zvolena metoda císařského řezu. Matka totiž byla ve svých 40 letech prvorodičkou, v minulosti prodělala léčbu sterility, laparoskopický zákrok a spontánní potrat.

Nesamostatný chlapec

K porodu lékaři přistoupili až po termínu v 41. týdnu těhotenství a při tělesné výšce matky, která činila pouhých 161 centimetrů, vážil plod podle předporodních vyšetření přes čtyři kilogramy. Porod byl 25. srpna 2009 zahájen už v šest hodin ráno, že je dítě přidušené, ukazovaly přístroje podle znalce kolem půl jedenácté. Brandejsova kolegyně porod dokončila až po jedné odpoledne. Výsledek je katastrofální. Vývoj dítěte se zastavil zhruba ve fázi batolete a naděje na zlepšení neexistuje.

„Vyžaduje 24hodinovou péči, musí se mu pravidelně odsávat hleny, není schopen sám jíst, krmí se sondou do břicha, je hluchý, slepý, nemá žádnou motoriku, prostě nefunguje,“ popsal současný stav dvouletého chlapce již dříve zmocněnec rodičů Antonín Tunkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků