Hlavní obsah

Soud zpřísnil trest Kavanovu falešnému asistentovi

Lukáš Kohout, který v roce 2002 předstíral, že je asistentem poslance ČSSD Jana Kavana, se dočkal definitivního verdiktu. Za cestování po světě na útraty Sněmovny mu Městský soud vyměřil 28 měsíců s pětiletou podmínkou. Soudce tak o čtyři měsíce zpřísnil původní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1.

Soud zpřísnil trest Kavanovu falešnému asistentovi

K původnímu dvouletému trestu přičetl soudce čtyři měsíce, které Kohoutovi nedávno uložil děčínský soud za krádež 5000 korun ze šuplíku v jedné firmě. Odvolací soud zároveň Kohoutovi přidal povinné návštěvy kurátora. "Uložení dohledu je naprosto nezbytné opatření vzhledem k osobnosti obžalovaného, snad si z toho vezme ponaučení," řekla po vyhlášení rozsudku předsedkyně odvolacího senátu.

Kohout dluží přes dva milióny, už prý splatil 7500

Firmě, na které Kohout podvodně vylákal letenky, musí podle rozhodnutí soudu uhradit škodu přes 470 000 korun. Firma ale uvedla, že jí Kohout dluží mnohem víc, a to přes dva milióny korun. O splacení tohoto dluhu má podle soudu rozhodnout civilní řízení.

Kohout vinu nepopíral. Nesouhlasil ale s výší škody, která podle něj nepřesáhla 200 000 korun. "V této věci zvážím dovolání," uvedl Kohout. Připomněl také, že už začal dluh splácet. Zatím prý uhradil asi 7500 korun.

Podle soudu se třiadvacetiletý Kohout, vyučený kuchař-číšník, provinil podvodným objednáváním letenek do různých zemí pod hlavičkou Sněmovny. Vydával se přitom za asistenta poslance ČSSD Jana Kavana. Sám nebo se známými navštívil například Jihoafrickou republiku, Maledivy či Thajsko. Na Srí Lanku si zaletěl tryskovým speciálem za nejméně 1,47 miliónu korun, objednal bodyguardy za téměř 96 000 korun. Letenky a další služby ale neplatil a Sněmovna faktury zaplatit odmítla.

Sám Kohout podal trestní oznámení na kancléře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra a Věru Horníkovou z konzulárního odboru ministerstva zahraničních věcí. Tvrdí, že mu podvody umožnili.

Kohout nelétal sám

S Kohoutem dnes byli podmínečně odsouzeni také Ladislav Maléř a Kateřina Galašová, kteří s ním létali do ciziny. Hájili se, že o tom, že jsou letenky získané podvodem, nevěděli. Podle soudu ale byla jejich obhajoba účelová. "Létali dále, i když byli majitelem firmy upozorněni, že letenky nejsou zaplaceny," uvedla soudkyně.

Předloni se Kohout připomněl jako falešný mluvčí technoparty CzechTek, hlásil se také do druhé řady reality show Vyvolení. Nyní prý připravuje knihu o Kavanově působení v čele ministerstva zahraničí a založil politickou stranu Směr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků