Hlavní obsah
Jakub Hlásenský u soudu Foto: Luděk Peřina, ČTK

Soud zmírnil trest muži, který pro pár stovek ubil kamaráda sekerou

Olomoucký vrchní soud snížil v pondělí osmadvacetiletému Jakubovi Hlásenskému trest za vraždu muže v Brně z původních 18 na 16 let. Soud přihlédl k tomu, že dosud nebyl trestán a projevil lítost. Mladík svého blízkého kamaráda ubil vloni sekerou, čin podle soudu spáchal zvlášť surovým způsobem.

Jakub Hlásenský u soudu Foto: Luděk Peřina, ČTK
Soud zmírnil trest muži, který pro pár stovek ubil kamaráda sekerou

Hlásenský se k činu doznal, šlo prý o afektivní jednání. Původně mu hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

"Ke snížení trestu jsme přistoupili zejména s ohledem na další polehčující okolnosti, obžalovaný dosud nebyl trestán, jeho resocializace je lepší než v dalších podobných případech. Tyto skutečnosti si však obžalovaný musí do budoucnosti uvědomit," uvedl předseda senátu Libor Losa. Podle soudu byl spouštěcím mechanismem mladíkova jednání jeho předchozí způsob života, kdy obžalovaný bral marihuanu, nepracoval a dělal dluhy.

Žalobce v pondělí u soudu žádal, aby byl mladík potrestán za vraždu s majetkovým prospěchem, podle soudu se však neprokázalo, že by se útoku dopustil se zištným motivem. Naopak podle soudu je na místě potrestání za zvlášť surový způsob provedení vraždy. "Pět úderů vedených 60 centimetrů dlouhou sekerou do hlavy poškozeného je surový způsob a odvolací soud o tom nemá žádné pochybnosti," dodal předseda senátu.

Útok se odehrál loni v prosinci v Grmelově ulici v Brně. Třiadvacetiletému mladíkovi zasadil Hlásenský během útoku pět ran, sekerou směřoval především do hlavy. Podle znalců byly dvě z těchto ran smrtelné, mladík zemřel na zhmoždění mozku. Důvodem útoku prý bylo to, že Hlásenský nechtěl oběti vrátit 800 korun půjčených na marihuanu.

Tělo našla matka se zámečníkem

Nezaměstnaný Hlásenský v pondělí u soudu uvedl, že si své jednání nedokáže vysvětlit. "Myslel jsem, že se nějak domluvíme, ale ten den se choval vůči mně nepříjemně. Po výměně slovních a docela osobních urážek si nedokážu vysvětlit, proč to tak skončilo," řekl soudci.

"Bylo před Vánocemi, neměl bych pro sebe nic, měl jsem nějaké plány na víkend," vysvětlil, proč kamarádovi nechtěl vrátit celý dluh. U krajského soudu obžalovaný již dříve řekl, že po činu zpanikařil. Chtěl proto zahladit stopy. Po vraždě podle svých slov tričkem utřel topůrko sekery od otisků a schoval ji za gauč. Svůj čin chtěl přitom zamaskovat jako krádež, proto vzal kamarádovi peněženku a obálku s penězi a utekl.

Tělo poté našla matka napadeného mladíka, když přišla syna navštívit. Nemohla se dostat do bytu, a proto zavolala zámečníka. Po otevření dveří nalezli tělo. Na základě výslechů příbuzných a známých i rozboru nalezených krevních stop policie zadržela podezřelého.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků