Hlavní obsah
Radek Březina a jeho bratr Tomáš (vpravo) u Krajského soudu v Olomouci Foto: Miloslav Hradil, Právo

Soud zamítl stížnost Březinova bratra na vazbu

Olomoucký vrchní soud v těchto dnech zamítl stížnost Tomáše Březiny, bratra údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny, proti rozhodnutí krajského soudu ponechat jej ve vazbě. Odvolací senát tak rozhodl v neveřejném jednání.

Radek Březina a jeho bratr Tomáš (vpravo) u Krajského soudu v Olomouci Foto: Miloslav Hradil, Právo
Soud zamítl stížnost Březinova bratra na vazbu

Možnost, že se bratři dostanou na svobodu, je přesto otevřená. Krajský soud část jejich kauzy vrátil do přípravného řízení, stíhaným mužům by tím vypršela vyšetřovací vazba. Stěžejní stížnost žalobce proti tomuto rozhodnutí dosud vrchní soud neprojednal.

"Ke stížnosti obžalovaného Tomáše Březiny týkající se jeho dalšího ponechání ve vazbě mohu sdělit, že jeho stížnost byla Vrchním soudem v Olomouci zamítnuta. K odůvodnění tohoto rozhodnutí bude možno se vyjádřit až v okamžiku, kdy bude písemná verze rozhodnutí doručena všem oprávněným stranám," uvedl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

Tomáš Březina i jeho bratr Radek žádali o propuštění z vazby krajský soud na konci ledna. Tvrdili, že nemají důvod uprchnout. Tomáš Březina navíc uvedl, že v novém trestním stíhání vystupuje jako spolupracující obviněný. Podle soudce se naopak obava z útěku u obou s ohledem na nové stíhání ještě zvýšila a rozhodl se oba ve vazbě ponechat. Rozhodnutí odvolacího soudu však může mít omezenou platnost.

Zamítnutá stížnost znamená svobodu 

Pokud vrchní soud stížnost žalobce z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Michala Galáta proti vrácení kauzy do přípravného řízení zamítne, oběma bratrům se otevře cesta na svobodu. Vyšetřovací vazba by jim vypršela v několika dnech. "Důležité je v tuto chvíli, jak dopadne rozhodnutí o vrácení věci," řekl Galát. Podle mluvčího Lichnovského se soud touto stížností dosud nezabýval.

Olomoucký krajský soud vrátil do přípravného řízení kauzu týkající se skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Učinil tak kvůli souvisejícímu nedávnému zátahu policie na Moravě, která v případu takzvané lihové mafie obvinila 15 lidí. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimiliónový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků