Hlavní obsah
 

Soud snížil trest muži, který mačetou napadl známého

Na šest z původních osmi let snížil ve středu Vrchní soud v Olomouci trest šestapadesátiletému Zdeňku Faltýnkovi, odsouzenému za těžké ublížení na zdraví. Faltýnek předloni v únoru v Novém Petříně na Znojemsku napadl mačetou svého staršího známého. Podle soudu byl dříve uložený trest nepřiměřeně přísný.

 
Soud snížil trest muži, který mačetou napadl známého

Obžalovaný se do Olomouce odvolával proti verdiktu Krajského soudu v Brně.

„Osmiletý trest v zákonné sazbě, která činí tři až deset roků, byl podle našeho názoru nepřiměřeně přísný. Jediné, co obžalovanému přitěžovalo, bylo to, že v době spáchání žalovaného skutku byl v podmínce, kterou dostal za majetkovou trestnou činnost,“ řekl Právu mluvčí olomouckého soudu Vladimír Lichnovský.

Proti verdiktu krajského soudu se odvolával i státní zástupce, který požadoval překvalifikovat jednání obžalovaného na pokus o vraždu, kde je vyšší trestní sazba. To vrchní soud zamítl jako nedůvodné.

Zdeněk Faltýnek (vpravo) u olomouckého vrchního soudu

Foto: Petr Marek, Právo

„Nejsou žádné důkazy, ani skutkové podmínky pro to, abychom mohli právní kvalifikaci změnit na pokus vraždy,“ vysvětlil mluvčí.

Slavili u souseda

Faltýnek známému způsobil sečné rány na ruce a noze. Oba byli pod vlivem alkoholu. Podle obžaloby mohl útočník oběť zabít. To v případě, že by mačetou zasáhl hlavu. Proto byl obžalován z pokusu o vraždu, což však už krajský soud neakceptoval a odsoudil ho — stejně jako nyní vrchní soud — za těžké ublížení na zdraví.

Obžalovaný vinu odmítl. S kamarádem prý nejprve slavili u souseda, popíjeli pivo a rum. Pak se přesunuli domů k Faltýnkovi, který na chvíli odešel z místnosti. Když se vrátil, podle svých slov zakopl a dál si nic nepamatuje až do chvíle, kdy do vesnice přijela sanitka.

Tvrdil, že neměl důvod známého napadnout. Byl podle něj jeden z mála, s kým se ve vesnici bavil. Oba muže nalezli u Faltýnka sousedé ještě týž večer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků