Hlavní obsah
Příjezd Ferdidanda d'Este na inspekci Foto: Břetislav Hnízdil

Soud s velkopěstiteli marihuany byl odročen

U kolínského soudu měla v úterý usednout na lavici obžalovaných osmičlenná skupina lidí, která podle obžaloby pěstovala marihuanu na rozsáhlých plantáží po celé České republice. Obžalovaní měli drogu také distribuovat. Zřejmě se jedná o případ, který právě svým rozsahem a důmyslností zatím v Česku nemá obdoby.

Příjezd Ferdidanda d'Este na inspekci Foto: Břetislav Hnízdil
Soud s velkopěstiteli marihuany byl odročen

"Určitě se jedná o největší skupinu pěstitelů marihuany v Česku, kterou se podařilo dopadnout. Dříve se droga spíš dovážela z Holandska," je přesvědčen advokát Kolja Kubíček.

Soud byl dnes odročen na příští týden. Jeden z obžalovaných se nedostavil. Odůvodnil to tím, že předvolání k soudu mu bylo doručeno na poslední chvíli, a proto už si nemohl sehnat dopravu.

Profesionální pěstitelé

Státní zástupkyně obžalovala sedm mužů a jednu ženu ve věku 25 až 27 let. Podle ní skupina konopí pěstovala a posléze distribuovala minimálně od počátku roku 2001 do jejich zadržení policií během loňského března.

Plantáže byly umístěné obvykle v odlehlých a nenápadných rodinných domcích v obcích na Brněnsku, Plzeňsku, Jablonecku, Strakonicku, Lounsku, Kolínsku, někdy přímo na území těchto měst. Pěstitelé zpravidla využívali třípokojové nemovitosti, které měli speciálně vybavené právě k této činnosti.

"Nešlo o běžné pěstování, obvinění pěstovali drogu ve vybavených pěstírnách, kde bylo zavedeno řízené osvětlení, vytápění a zavlažování. K vysokému růstu byla používána speciální hnojiva," uvedla žalobkyně s tím, že někteří z obžalovaných nakupovali potřebný materiál v Holandsku nebo si ho odtud nechali posílat.

Vysoký obsah THC

Vzhledem k profesionální péči o rostliny obsahovala vypěstovaná marihuana údajně více návykových látek THC než je běžné. "V případě zajištěných vzorků bylo zjištěno, že procentuelní obsah účinných látek byl nepoměrně vyšší než je běžně zjištěno v konopí pěstovaném klasickým způsobem," zdůraznila žalobkyně.

Pěstování drog pod hlavičkou firmy

Avokát Kubíček míní, že takovéto velkopěstování látky v Česku přímo souvisí s faktem, že dřívější transport drogy z Holandska začal být během roku 2001 spojen s velkým rizikem. Obchodníkům se totiž těžko přejíždělo území Německa, kde byli rovněž někteří při pašování chyceni a odsouzeni.

Proto tedy rozjeli podnikatelskou činnost ve své vlasti a navíc ještě pod oficiální známkou pěstování rostlin a obchod s hnojivy. "Každý měsíc mohli sklidit asi tři až pět kilogramů v jedné pěstírně," odhadl Kubíček s tím, že takových míst bylo po republice zhruba deset. Poté už droga putovala do rukou odběratelů na mnoha místech v České republice.

Skupina je rovněž obžalována z distribuce jiné drogy, extáze. V případě, že ji bude vina prokázána, hrozí jim až desetiletý trest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků