Hlavní obsah
Soudce Ondřej Havlín Foto: Petr Kozelka, Právo

Soud obdržel návrh na obnovu procesu vedeného obviněným Havlínem

Obvodní soud pro Prahu 2 po obvinění svého soudce Ondřeje Havlína z korupce a dalších trestných činů obdržel již počátkem března první návrh na obnovu procesu v jedné z Havlínových kauz. Podal jej člověk, kterého Havlín odsoudil.

Soudce Ondřej Havlín Foto: Petr Kozelka, Právo
Soud obdržel návrh na obnovu procesu vedeného obviněným Havlínem

Právu to sdělila mluvčí soudu Marcela Pröllerová. Spis však podle ní obratem putoval do kanceláře pražských vrchních žalobců, kteří případ Havlína a spol. dozorují.

Důvodem je, že návrh byl zároveň součástí trestního oznámení na Havlína pro podezření z vydírání a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Podle informací Práva se ale kvůli tomu Havlínovi obvinění zřejmě nerozšíří. Kriminalisté prý totiž nemají v ruce důkazy, o které by se mohli opřít.

Vrchní státní zástupkyně mlčí

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová odmítla podnět jakkoli komentovat. „Prověřujeme všechna podezření, ale ke konkrétním skutkům se vyjadřovat nemohu,“ uvedla pouze.

O co přesně jde v případu, v němž návrh na obnovu procesu padl, není jasné. Pröllerová poznamenala, že vzhledem k tomu, že soud nemá spis momentálně k dispozici, nelze sdělit žádné podrobnosti.

Kromě toho, že návrh podal člověk, jehož Havlín odsoudil v roce 2011. Verdikt podle mluvčí následně potvrdil odvolací senát.

Návrh na povolení obnovy řízení je jedním z mála způsobů, jak lze postupovat v případech pravomocných Havlínových rozsudků, které mohou vzbuzovat pochybnosti.

Amnestie pro korupčníky

Právo na jeden takový nedávno upozornilo. Havlínův senát v červenci 2011 osvobodil recidivistu Aleše France, viněného z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a z neposkytnutí pomoci kvůli tomu, že koncem března 2009 srazil autem v Praze 7 ženu, těžce ji zranil a ujel. [celá zpráva]

Havlín rozhodl, že si za zranění žena může sama, protože přecházela na červenou. Ona sama přitom říká, že šla přes přechod na zelenou a pak se probudila až na JIP.

Havlínův verdikt byl nicméně okamžitě pravomocný, protože mu přisvědčil i státní zástupce František Fiala, nyní stíhaný společně s Havlínem, jenž se na místě vzdal práva na odvolání.

Ihned po nehodě přitom Franc začal rozdávat úplatky, aby si zajistil beztrestnost. A soudy, které se jeho uplácením zabývaly, neměly pochyb o tom, že kolizi způsobil právě on.

Franc dostal kvůli korupci 8,5 roku vězení, soudy mu o 1,5 roku navýšily dřívější trest uložený za další kriminální činnost.

S Francem byli v kauze manipulace vyšetřování dvou dopravních nehod za úplatu odsouzeni také někdejší šéf odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyněk Bernat, Francův známý a prostředník při korumpování Martin Mrva a bývalý policista Pavel Plas, který brzdil vyšetřování Francovy nehody. Všichni tři dostali podmínky.

To už ale neplatí. Obvodní soud pro Prahu 10 podle své místopředsedkyně Blanky Bedřichové totiž nedávno v důsledku prezidentské amnestie Bernatovi, Mrvovi i Plasovi podmíněné tresty prominul.

A podle textu pardonu se na ně hledí, jako by odsouzeni nebyli.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků