Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud: Liberec a lyžařský svaz nemají zodpovědnost za dluhy z mistrovství

Obvodní soud pro Prahu 6 v pátek zamítl žalobu sdružení dodavatelských firem, které po českém lyžařském svazu a městu Liberec požaduje zaplacení 37 milionů korun. Má jít o dluh po libereckém mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Podle soudu obě instituce nenesou za dluhy zodpovědnost. Rozsudek není pravomocný, strany se mohou odvolat.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soud: Liberec a lyžařský svaz nemají zodpovědnost za dluhy z mistrovství

„Žalovaní nejsou ve věci pasivně legitimováni,“ uvedla ve stručném odůvodnění rozsudku soudkyně Irena Voštová. Laicky řečeno, žaloba by měla mířit na někoho jiného než na svaz a město.

Žalobu před více než osmi lety podaly dodavatelské firmy, které se spojily do sdružení „Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009“.

Podnikatelé tvrdí, že jim pořadatelé nezaplatili za dodané služby a zboží a že za dluhy mají zodpovědnost právě město a svaz na základě tzv. hostitelské smlouvy, kterou obě instituce podepsaly.

Soudkyně ale došla k závěru, že platný ručitelský závazek vůbec nevznikl, protože smlouvy nesplnily „zákonné ani judikaturní požadavky na ručitelské prohlášení.”

Advokát sdružení Miroslav Šianský po rozsudku uvedl, že počká na písemné vyhotovení a zváží případné odvolání k Městskému soudu v Praze. „Zatím mohu rozsudek vyhodnotit emocionálně, a to tak, že se nám nelíbí,“ uvedl Šianský.

Advokát Liberce Jakub Svoboda naopak verdikt uvítal. Město i svaz odmítaly od začátku převzít zodpovědnost za dlužníka, zkrachovalý organizační výbor OC Fis Nordic.

Liberec argumentoval tím, že smluvní závazek by muselo schválit zastupitelstvo, což se ale nestalo. Svaz zase tvrdil, že smlouvu podepsal pouze jeho tehdejší prezident. Podle stanov by tak ale museli učinit dva členové výkonného výboru.

Šianský ale takový postoj svazu i Liberce označil za „negativní vzkaz Mezinárodní lyžařské federaci, zvláště v době, kdy se Liberec chystá na další organizaci šampionátu“.

Přestože sdružení soud prohrálo, soudkyně rozhodla, že nemusí žalovaným platit náhrady soudního řízení. Učinila tak s odůvodněním, že žalovaná strana vždy nepřistupovala k zajištění organizace mistrovství s náležitou péčí.

Organizační výbor mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009, v jehož čele stála někdejší lyžařská reprezentantka Kateřina Neumannová, měl rozpočet přes 632 milionů korun. Šampionát nakonec skončil v dluzích ve výši 92 milionů korun, což měla zapříčinit hlavně nízká návštěvnost akce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků