Hlavní obsah
Nehoda pracovního stroje v Železné Rudě Foto: HZS Plzeňského kraje

Silničář na Šumavě se s multikárou zřítil ze srázu

Záchranáři, policie, hasiči i strážníci s Horskou službou řešili v úterý následky vážné nehody silničáře, který se zřítil z cesty a srázu pod ní. Pracovní vozidlo se několikrát převrátilo a muže zavalilo, zůstal pod ním s mnohačetnými poraněními zaklíněný. Hasiči použili pneumatické vaky k nadzvednutí auta a se samotným vyproštěním muže i vozidla si poradil až jeřáb.

Nehoda pracovního stroje v Železné Rudě Foto: HZS Plzeňského kraje
Silničář na Šumavě se s multikárou zřítil ze srázu

Nehoda se stala po 9. hodině v Alžbětíně, který je částí Železné Rudy na Šumavě. Devětapadesátiletý řidič pracovního vozidla, obecně známého jako multikára, se dostal do problému na silnici u vlakového nádraží, odkud se ve vozidle zřítil z několikametrové stráně.

Na místo dorazily všechny složky záchranného systému včetně Horské služby (HS) i strážníků.

„Hasičům se podařilo vozidlo přizvednout pomocí pneumatických vaků a umožnit tak částečný přístup pro záchranáře k zraněnému. Aby bylo možné zraněného vyprostit, musel na místo dorazit automobilový jeřáb z Klatov,” popsali zásah v těsné blízkosti státní hranice hasiči na Facebooku.

Muž podle náčelníka Horské služby Šumava Michala Janďury utrpěl mnohačetná poranění hrudníku a dolních končetin.

Zraněný ležel podle záchranářů pod autem, naštěstí ale v korytu potoka, takže ho vozidlo nepřimáčklo fatálně.

„Měl bolesti, ale komunikoval s námi. Bohužel se nám nepodařilo jej vyprostit tak, aby nedošlo k dalším zraněním, takže jsme museli počkat na hasičský jeřáb z Klatov,“ zmínil náčelníkův kolega Petr Pospíšil s tím, že pacienta pak přepravili zdravotníci do nemocnice letecky.

Nehoda multikáry v Železné Rudě, Alžbětíně

Foto: Horská služba Šumava

Účinkování Horské služby na záchranné akci bylo výsledkem souhry okolností - podobné zásahy se netýkají její běžné činnosti, ale na základě smlouvy se zdravotnickými záchranáři se využívá skutečnosti, že služba má dojezdový čas v některých obcích menší než zdravotníci.

Pracovní stroj se v Alžbětíně převrátil z několikametrové stráně

Foto: HZS Plzeňského kraje

„Zasahujeme tak i u nehod místních obyvatel či lesních a zemědělských pracovníků,“ doplnil Pospíšil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků