Hlavní obsah

Šéf KTP Quantum je venku z vazby

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Státní zástupce v pátek propustil z vazby šéfa představenstva zkrachované makléřské společnosti KTP Quantum Karla Takáče stíhaného pro víc než dvoumiliardový podvod. Vypršela totiž roční zákonná lhůta, v níž může být obviněný omezen na svobodě bez rozsudku.

Foto: archiv Miss Junior

Miss Junior v Senátu PČR při přijetí senátorem Jiřím Oberfalzerem.

Článek

"Pan Takáč byl z věznice propuštěn ve 13:10," řekl ČTK ředitel pražské pankrácké vazební věznice Jaroslav Gruber. "Důvody vazby nadále trvají, ale obviněného v ní nelze dále držet," uvedl státní zástupce Boris Havel z odboru nejzávažnější hospodářské a finanční kriminality.

Obavy má zejména z toho, aby se Takáč nepokusil zmizet do zahraničí. Podezřelý před dvěma lety úřadům oznámil, že při dopravní nehodě v roce 1999 ztratil cestovní pas. Tento doklad, platný do září 2007, se ale nikdy nikde nenašel. Okresní úřad policii sdělil, že Takáčovi nelze žádným opatřením zabránit v tom, aby jej použil k vycestování.

Na celém území státu byla přijata efektivní a účinná opatření, jež by tomu měla zabránit, prohlásil Havel. I kdyby se Takáč chtěl stíhání vyhnout, policie jej nemůže v této kauze znovu zadržet ani vzít do vazby.

Budoval si skrýš na Kanárech

Podle dostupných informací přitom Takáč od doby ohlášení ztráty pasu několikrát i s manželkou odcestoval na Kanárské ostrovy, kde si vybudoval zázemí. Tamní luxusní vilu i účet Havel již dříve zabavil. Peníze nebo pohledávky odsouval Takáč i na Seychely, Kypr či do Irska. V Lichtenštejnsku a na Bahamách dokonce založil podle Havla firmy, aby v nich mohl legalizovat výnosy z trestné činnosti.

Takáč podle obvinění za několik let vylákal nabízením takzvaného Spořitelního účtu správy akcií od asi 28 000 klientů v desítkách poboček v zemi 2,2 miliardy korun. Za účast na podvodu je stíhán i bývalý šéf představenstva KTP Quantum a někdejší ředitel jihlavské pobočky zkrachované Pragobanky Oldřich Bakus.

Konec vyšetřování v nedohlednu

Případ podle Havla předčí svým rozsahem i kauzu H-System s 1200 poškozenými. Proto se jej nepodařilo uzavřít a do roka předat s obžalobou soudu, který by mohl vazbu postupně prodlužovat, maximálně však o dva roky. Pokud by proces v této lhůtě neskončil pravomocným rozsudkem, musel by soud obžalovaného z vazby pustit. V kauze KTP Quantum nejsou podle Havla žádné průtahy, termín ukončení vyšetřování ale nelze odhadnout.

Vše záleží hlavně na dokončení analýzy americké společnosti Pricewaterhouse Coopers, jež má být klíčovým důkazem obžaloby. Úkolem auditorské firmy je analyzovat pětileté podnikání obchodníka s cennými papíry, a to je časově náročné, podotkl státní zástupce. V souvislosti s případem se chystají také žádosti o právní pomoc ze zahraničí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám