Hlavní obsah
Přijďte se pobavit a protančit noc ve víru barev a rytmů! Foto: agentura CŠKV

Salzmann popřel svůj podíl na úvěrech pro H-systém

"Nevěděl jsem, že společnost H-Systém několik let nesplácela roční mnohamiliónové úvěry poskytnuté pobočkou Praha-centrum a že mezi vedením pobočky a dlužníkem Petrem Smetkou byly úzké majetkové a personální vztahy," hájil se ve čtvrtek u soudu někdejší předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky (KB) (1993-1998) Richard Salzmann.

Přijďte se pobavit a protančit noc ve víru barev a rytmů! Foto: agentura CŠKV
Salzmann popřel svůj podíl na úvěrech pro H-systém

Někdejší senátor Salzmann byl dalším ze svědků z řad manažerů KB, kteří svědčili v kauze H-Systému, která probíhá před pražským městským soudem od září loňského roku. Šestice obžalovaných v čele se Smetkou se zpovídá z podvodů v souvislosti s krachem stavebního projektu, v němž 1200 klientů přišlo o téměř 1,2 miliardy korun. Salzmann zdůraznil, že pobočka centrále předávala informace pouze o tom, kolik poskytla za dané období úvěrů, nikoliv však údaje o žadatelích či příjemcích.

"Mojí agendou nebyla agenda jednotlivých úvěrových případů. Já jsem se o nich dozvídal, až když se o nich mluvilo na představenstvu," prohlásil Salzmann s tím, že tak se stalo až v okamžiku, kdy se vyskytly problémy se splácením těchto úvěrů. V tomto případě se tak stalo až v roce 1997, byť pobočka společnostem sdruženým v H-Systému poskytla 12 krátkodobých ročních úvěrů v celkové hodnotě zhruba 800 miliónů již v letech 1993 a 1994.

Proč se problém nedostal centrále dříve?

Podle Salzmanna odbor, který se měl zabývat vymáháním pohledávek, vznikl až v roce 1997. H-Systém stále dluží KB více než miliardu korun. V souvislosti s poskytnutím kontroverzních úvěrů pro H-Systém byla minulý měsíc obviněna z podvodu trojice bankéřů pobočky KB Praha-centrum, která je měla schválit. To navzdory faktu, že je úvěrový výbor označil za "velmi rizikové". Salzmann uvedl, že o něčem takovém neměl ani tušení. Žalobce Havel Právu sdělil, že se nedomnívá, že by vedení o pochybných praktikách při poskytování úvěrů pobočky vědělo. "Já si myslím, že kdyby tyto informace pan doktor Salzmann nebo vedení KB mělo, tak by zasáhlo," konstatoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků