Hlavní obsah
Během pouti si lidé prohlédli i práci řemeslníků. Foto: Michaela Mitáčková

Šalamoun kvůli Liznerovi vyzývá Grosse k demisi

V souvislosti s kauzou bývalého šéfa Centra kupónové privatizace Jaroslava Liznera, který se chce prostřednictvím soudu očistit v úplatkářské aféře, vyzval spolek Šalamoun ministra vnitra Stanislava Grosse k demisi. Podle jeho mínění totiž ohrozil nezávislost soudu, když odmítl zprostit mlčenlivosti bývalého policejního agenta.

Během pouti si lidé prohlédli i práci řemeslníků. Foto: Michaela Mitáčková
Šalamoun kvůli Liznerovi vyzývá Grosse k demisi

"Vaším zásahem do soudního řízení ve věci Jaroslava Liznera jste uvrhl soud do stavu důkazní nouze a zřejmě jste znemožnil odsouzenému použít důkaz, na jehož základě se možná mohl domoci obnovy řízení a spravedlnosti," uvádí se v otevřeném dopise spolku zaslaném Grossovi.

"Jsme přesvědčeni, že po Vašem zásahu do nezávislosti soudu a ústavních práv pana Liznera je demokracie v této zemi ohrožena," píše se dále v dopise.

Šalamoun, Spolek na podporu nezávislé justice v ČR, dále kritizuje práci policie. "Považujeme za prokázané, že prvotní příčinou vynesení nespravedlivých rozsudků nebo uvalení vazby na nevinného člověka jsou pochybení policie, za jejíž řízení odpovídáte," zdůvodňuje Šalamoun výzvu k demisi.

"Minister dopis zatím neobržel, tudíž zatím na něj nebudeme nijak reagovat," odpověděla na dotaz mluvčí ministerstva Marie Masaříková.

Hoch je ochoten svědčit

Lizner strávil ve vězení šest let, neboť byl v roce 1996 odsouzen za úplatkářství. Podle pravomocného verdiktu přijal v roce 1994 osm miliónů za zprostředkování transakce s akciemi Mlékárny Klatovy. Jeho stíhání inicioval podnikatel Tomáš Sotona, podle kterého si Lizner na něm vynutil úplatek.

Lizner se nyní domáhá znovuotevření případu. Od začátku totiž tvrdí, že se stal obětí intrik. Klíčový svědek Ondřej Hoch údajně má k dispozici důkazy, které Liznera očistí. Gross však opět odmítl Hocha zprostit mlčenlivosti, neboť výpověď bývalého policejního agenta by ohrozila nejen Hocha, ale i další osoby. To Hoch odmítá a je připraven svědčit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků