Hlavní obsah
Zadržení převaděči čekají na rozhodnutí o vazbě. Foto: Patrik Biskup, Právo

Rumunské převaděče z D5 vydá Česko do Německa

Rumunští převaděči, kteří byli v únoru zadrženi na dálnici D5, budou vydáni do Německa. V úterý to Právu potvrdila státní zástupkyně Taťana Ulčová, která má vyšetřování na starosti a o vydání rozhodla. Čtveřice Rumunů je ve vazbě za pašování uprchlíků do Německa. Cizinci tvořili posádku dvou kamiónů, ve kterých policie při kontrole objevila 35 migrantů, z toho 13 dětí.

Zadržení převaděči čekají na rozhodnutí o vazbě. Foto: Patrik Biskup, Právo
Rumunské převaděče z D5 vydá Česko do Německa

„Všechny formality spojené s převzetím trestního stíhání už jsou vyřízené. Nyní proběhne už jen faktické předání obviněných. Po propuštění z vazby budou převezeni do SRN,“ dodala žalobkyně s tím, že součástí trestního spisu jsou i veškeré důkazy, které obstarali čeští kriminalisté.

Jeden kamión policie zastavila u Ostrova u Stříbra, v nákladovém prostoru našla 28 migrantů. Druhý vůz pak zastavili policisté kousek za tunelem Valík. V něm se ukrývalo sedm uprchlíků. Po kamiónech šli čeští policisté najisto. Tip na ně dostali právě od německých kolegů. „Měli jsme k dispozici podrobný popis souprav včetně espézetek,“ uvedl zdroj obeznámený s případem.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie našla v kamiónu u Plzně nelegální migranty

Video: Patrik Biskup, Právo

Všichni čtyři obvinění Rumuni ve věku 26 až 37 let tvrdili, že o běžencích schovaných mezi zbožím nevěděli. „Uprchlíci podle svých výpovědí jeli v kamiónu tři dny. Ven nemohli,“ řekla tachovská soudkyně Michaela Řezníčková, která rozhodovala o vazbě.

Z výsledků vyšetřování vyplynulo, že oba kamióny s migranty vyjely z Rumunska. Pak pokračovaly přes Maďarsko a Slovensko až na západ Čech.

Za převaděčství mohou Rumuni dostat u našich sousedů až 15 let vězení, zatímco v Česku jim hrozí maximálně pět let za mřížemi. Podle informací Práva mají němečtí policisté podezření, že zadržení Rumuni byli součástí organizované skupiny zapojené do uprchlického byznysu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků