Hlavní obsah
 

Rozsáhlý požár u koridoru do Německa zastavil vlaky i auta, hasit pomáhal vrtulník

Na 150 hasičů likvidovalo od středečního dopoledne rozsáhlý požár u kolejiště mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem. Kvůli likvidaci živlu, který vznikl zřejmě vinou technické závady na projíždějící vlakové soupravě, musela být zastavena vlaková doprava na vytíženém koridoru i automobilová doprava přilehlé silnici první třídy. Nasazena byla i letecká technika.

 
Rozsáhlý požár u koridoru do Německa zastavil vlaky i auta, hasit pomáhal vrtulník

Kvůli rozsáhlosti požáru hasiči krátce před polednem vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Zásah komplikovalo zejména více ohnisek, kdy jich hasiči evidovali asi 15 na zhruba patnáctikilometrovém úseku podél trati mezi Vaňovem a Lovosicemi.

Požár

Foto: Jiří Forman, AKTU.cz

Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf uvedl, že kvůli tomu musela policie uzavřít i silnici I/30, která vede podél trati na levém břehu Labe, aby měli hasiči lepší přístup k ohniskům. Přesto se kvůli nepřístupnému terénu v údolí řeky nevyhnuli nasazení letecké techniky, která nakonec pomohla dostat po 21. hodině živel pod kontrolu.

Hasiči používají při hašení vrtulník

Foto: Jiří Forman, AKTU.cz

„Oheň máme zcela pod kontrolou, nicméně není ještě zcela zlikvidován,” řekl ČTK ve 21:00 mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf s tím, že policisté už zprůjezdnili zmíněnou silnici první třídy. Většinu ohnisek dostali hasiči pod kontrolu už po půl páté odpoledne, potíž měli ve skalnaté stráni nad Litochovicemi.

Vrtulník hasičů nabírá vodu z Labe

Foto: Jiří Forman, AKTU.cz

„Mezi Litochovicemi a Zálezly zůstávají hasiči, kteří dohlížejí na to, aby se někde už uhašená ohniska nevznítila,” uvedl už odpoledne Rudolf. Právě do těchto míst pomocí vrtulníku a letadla shazovali hasiči vodu a zespoda přes železnici hasili oheň pomocí cisteren.

Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi

Foto: Jiří Forman, AKTU.cz

Železničáři nyní kontrolují trať a trakční vedení. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová ČTK řekla, že pokud bude vše v pořádku, mohly by se vlaky na trať vrátit do hodiny. Mezinárodní rychlíky mezi Prahou a Hamburkem jezdi doposud po trati na pravé straně Labe.

Uzavřená silnice I/30 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem

Foto: Mapy.cz

Na zemi se živlem bojovalo podle Rudolfa během dne na 150 hasičů. Vzhledem k charakteru požáru mluvčí už odhadl i jeho příčinu. „Bylo to víceméně od nějaké technické závady, pravděpodobně na brzdách soupravy,” upřesnil mluvčí s tím, že je to způsobeno i extrémně vysušenou zemí a trávou kolem trati.

Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi likviduje na 150 hasičů

Foto: Jiří Forman, AKTU.cz

Trať z Prahy přes Ústí do Děčína a dále až do Drážďan, Berlína a Hamburku patří mezi nejvytíženější v Ústeckém kraji. Kvůli požáru byl omezen i provoz rychlíků mezi Ústím a Děčínem. Místní dopravu místo vlaků zajistily kyvadlově autobusy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků