Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz

Rodiče zlámali miminku končetiny, dostali 4,5 roku

Marek Doleček a Monika Langerová půjdou za týrání svého čtyřměsíčního syna na 4,5 roku do vězení, rozhodl ve středu pravomocně pražský městský soud, který oba rodiče uznal vinnými z týrání svěřené osoby a z ublížení na zdraví. Na neuvěřitelně kruté zacházení ze strany rodičů doplatilo miminko mnoha zlomeninami.

Ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz
Rodiče zlámali miminku končetiny, dostali 4,5 roku

Doleček a Langerová obžalobu od počátku popírali a tvrdili, že dítě trpí vzácnou poruchou - zvýšenou lámavostí kostí. Podle lékařských znalců to však není pravda. Rodiče svého nyní dvacetiměsíčního Dominika týrali zřejmě v lednu loňského roku. Dítě pak skončilo s mnohačetnými zlomeninami rukou i nohou a krevními hematomy na hlavě v krčské nemocnici.

Po propuštění z několikatýdenní hospitalizace je Dominik v kojeneckém ústavu a žádnou zlomeninu už od té doby neutrpěl. Rodiče ho prý přestali od konce listopadu navštěvovat, nebyli za ním dokonce ani o vánočních svátcích. Langerová to vysvětlovala tím, že loni porodila již druhého syna a nechtěla s ním do ústavu chodit.

Obžalovaní trvají na své nevině, chtějí dovolání

Odvolací senát ve středu jen potvrdil původní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10. "Verdikt tohoto soudu byl správný. Lékaři zjistili velmi závažná zranění dítěte, která nemohla vzniknout jinak než přímým násilím vůči němu, a nikdo jiný než rodiče neměl syna v péči," uvedl předseda senátu Jan Kareš.

Podle něj dítě rozhodně nebylo v posledních dnech před hospitalizací v naprosté pohodě, jak tvrdili obžalovaní. "Svědčí o tom i výpovědi svědků z řad sousedů, kteří chlapce slyšeli poslední týden často a hlasitě plakat a zdálo se jim to divné. Je jen škoda, že nic neučinili," podotkl soudce.

Doleček i Langerová opakovali, že syna nikdy nebili, ani jim neupadl z výšky na zem a pravidelně s ním chodili k dětské lékařce, která si žádných poranění a zlomenin nevšimla. Soud jim však neuvěřil. Proti jeho verdiktu již není možný řádný opravný prostředek, pouze dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. "Zřejmě to dovolání podáme, podle nás chybí doplnit důkazy o znalecký posudek z oboru genetiky, který by potvrdil, nebo vyvrátil poruchu lámavosti kostí," řekla Dolečkova obhájkyně.

Anketa
Jaký trest byste rodičům dali?
Trest smrti
45.4 %
Doživotí
23.4 %
Deset let
25.2 %
Stejný jako soud
6 %
Celkem hlasovalo 504 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků