Hlavní obsah
Zdeněk Hryščenko u soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo

Rodiče unesených dětí najezdili při pátrání stovky kilometrů

Stovky kilometrů najezdili rodiče, příbuzní a známí loni koncem léta při hledání unesených dětí. Ty podle obžaloby unesl recidivista Zdeněk Hryščenko a držel je 10 dní ve speciálně upravené garáži v Ústí nad Labem. Podle výpovědi rodičů uneseného chlapce po dětech pátralo zhruba 60 lidí, k jejich nalezení pomohl až dopis, kterých chlapec napsal. Případem se zabývá Krajský soud v Ústí nad Labem.

Zdeněk Hryščenko u soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo
Rodiče unesených dětí najezdili při pátrání stovky kilometrů

Otec chlapce u soudu popisoval, že chlapec loni 28. srpna nepřišel večer domů a když mu zkoušeli volat, měl vypnutý telefon. Ještě ten den rodiče tehdy 16letého chlapce a 13leté dívky nahlásili jejich zmizení na policii.

Dokola jsme dopis rozebírali a došli jsme k tomu, že jsou v garáži.
otec uneseného chlapce

„Nejprve jsme ještě čekali doma, v nočních hodinách jsme začali prohledávat okolí vesnice podél Labe,“ vypověděl otec uneseného chlapce s tím, že pak každý den od rána do večera projížděli Litoměřice a okolí a ptali se kamarádů dětí.

„Občas přišla zpráva, že je někdo někde viděl, ale vždycky se ukázala jako planá,“ uvedl otec.

Zdeněk Hryščenko před soudem

Video: Aleš Pelikán, Právo

Při pátrání rodičům pomáhali příbuzní a známí, celkem zhruba 60 lidí. „Až do okamžiku, kdy jsme obdrželi dopis od syna, jsme nevěděli, kde jsou,“ popsal zlom v pátrání.

V dopise bylo škrtáno, byla tam dopsaná na první pohled nelogicky slova jako garáž, Střekov a další. „Dokola jsme dopis rozebírali a došli jsme k tomu, že jsou v garáži na Střekově nad poliklinikou,“ dodal otec chlapce.

Trpěli úzkostmi

Druhý den chlapcovi rodiče děti našli. Při procházení komplexu zaslechla chlapcova matka z jedné garáže rádio. Zavolali policii, ta garáž otevřela a děti osvobodila.

Chlapec podle rodičů trpěl po únosu úzkostmi. Každé bouchnutí vrat mu věznění v garáži připomínalo. Nyní se jeho psychický stav již zlepšil. „Je to mnohem lepší než dřív, teď jsem rád, že se to tak nějak uzavře,“ řekl chlapec na chodbě soudu.

Za hnědými plechovými vraty jsou další dvoje dveře.

Foto: Policie ČR

Hryščenko po únosu obě děti svázal a po několika hodinách je odvezl do Ústí nad Labem, kde je zavřel ve speciálně upravené garáži. Krom klasických vrat měla garáž ještě další dveře, byla odhlučněná a zařízená jako malý byt. Nechyběla toaleta, voda, vařič, nádobí i matrace na spaní.

Hryščenko je v garáži zamkl, mezi dveřmi a vraty nechával puštěné rádio, aby nebyl slyšet jejich případný křik. Podle obžaloby jim v několika případech vyhrožoval zabitím a zakopáním jejich těl v lese, pokud budou v garáži volat o pomoc nebo křičet.

Zvenku nevzhledná garáž vypadala uvnitř vcelku dobře.

Foto: Policie ČR

Hryščenkovi za zbavení osobní svobody a další trestné činy hrozí až 12 let vězení. U soudního líčení byl muž pouze včera, dál tam být nechtěl. Soud požádal dopisem o nejvyšší trest, tedy doživotí. Státní zástupce navrhuje jeho umístění do zabezpečovací detence.

V úterý mají ještě vypovídat znalci, ve čtvrtek by měly na řadu přijít závěrečné řeči a vynesení rozsudku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků