Hlavní obsah
Obžalovaný Ivo Kubis u ostravského okresního soudu. Foto: Aleš Honus, Právo

Řidič přinesl pozůstalým k ostravskému soudu 200 tisíc, dostal podmínku

Nečekaný průběh mělo ve středu u Okresního soudu v Ostravě projednávání tragické nehody, ke které došlo v květnu v Ostravě-Polance. Asi po hodinovém přednášení nároků poškozených na náhradu škody 21letý Ivo Kubis, který podle obžaloby zavinil nehodu, při níž zemřel řidič v protijedoucím autě, v jednací síni předal matce zesnulého 200 tisíc korun v hotovosti a omluvil se jí.

Obžalovaný Ivo Kubis u ostravského okresního soudu. Foto: Aleš Honus, Právo
Řidič přinesl pozůstalým k ostravskému soudu 200 tisíc, dostal podmínku

U soudu zároveň vyšlo najevo, že bývalá přítelkyně zemřelého, která žádá po obžalovaném řidiči náhradu újmy za smrt milované osoby, svého snoubence krátce před smrtí vyhodila z domu, takže na odškodné nejspíš nemá nárok. Soud nakonec obžalovaného vzhledem k tomu, že projevil hlubokou lítost, potrestal podmíněným trestem a zákazem řízení na pět let.

K nehodě došlo 13. května na spojovací silnici mezi ostravskými částmi Svinov a Polanka nad Odrou. Kubis v místě, kde je povolena maximálně padesátka, projížděl rychlostí 80 kilometrů za hodinu a vjel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím autem. Jeho řidič byl na místě mrtvý.

Ještě předtím, než se soud ve středu začal zabývat samotným skutkem, si vzala řeč právní zástupkyně matky a tří sourozenců zemřelého. Všichni po obžalovaném žádají odškodné řadově ve stovkách tisíc korun. V reakci na to Kubisův obhájce prohlásil, že jeho klient je připraven odškodnit matku ještě v soudní síni. Matka tuto nabídku přijala a Kubis jí předal v jednací síni 200 tisíc korun. Svazek bankovek mu předtím dali jeho rodiče s tím, že jde o půjčku, kterou si bude muset odpracovat.

Snoubenka požaduje milion

S nečekaným nárokem vystoupila zmocněnkyně bývalé snoubenky zemřelého řidiče. Ta po Kubisovi požaduje milion korun za nemajetkovou újmu, konkrétně za psychické útrapy. Řekla, že jen čtyři dny po tragédii měla se zemřelým naplánován sňatek. Ovšem jak se ukázalo, zůstalo pouze o nahlášení data obřadu na radnici.

Několik dní před osudným dnem snoubenka muže vyhodila z domu a ten musel přespávat v autě. Navíc už milion korun snoubenka dostala od pojišťovny, protože ještě před plánovanou svatbou na ni přepsal plnění ze svého životního pojištění. Zmocněnkyně přitom prohlásila, že nešlo o rozchod, ale o krátkodobou hádku a na odškodném proto trvá.

Soudkyně nakonec všechny poškozené ve věci náhrady odškodnění odkázala na občanskoprávní soudní řízení. Řidiči vyměřila tři roky vězení s podmíněným odkladem a k tomu pětiletý zákaz řízení motorových vozidel. Podmíněný trest ve své závěrečné řeči žádal i státní zástupce s tím, že mladý řidič dosud nebyl trestán a tragédie upřímně lituje. Vzhledem k tomu, že proti verdiktu se nikdo neodvolal, nabyl ihned právní moci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků