Hlavní obsah
Baron měl před sebou kariéru psího šampióna Foto: Právo

Psího šampióna Barona zabila otrávená návnada, potvrdila pitva

Nový směr dostalo vyšetřování smrti tříletého dobrmana Barona, který začátkem května uhynul poté, co spolkl mršinu ležící na kraji řepkového pole u Hodyně na severním Plzeňsku. Pitva vítěze řady psích soutěží krásy nyní potvrdila otravu jedovatou návnadou.

Baron měl před sebou kariéru psího šampióna Foto: Právo
Psího šampióna Barona zabila otrávená návnada, potvrdila pitva

Pitva ukázala, že se dobrman otrávil vysoce toxickým pesticidem známým pod názvem karbofuran. Ten se ilegálně používá k trávení škodné zvěře a je zakázán v celé Evropské unii.

„Průběh otravy karbofuranem je velmi drastický. Zvíře prožívá velké utrpení,“ řekl Právu Ivan Nágl ze Státního veterinárního ústavu v Praze, který je pod pitevní zprávou Barona podepsaný.

Klíčový důkaz o úmyslném jednání neznámého traviče už mají v rukou policisté.

„Je to  informace, na kterou jsme čekali a která je důležitá proto, jakým směrem se bude vyšetřování dál ubírat,“ uvedla policistka Ivana Telekešová. Jak policisté případ právně kvalifikují, ještě není jasné. V úvahu připadá trestný čin týrání zvířat,  poškozování životního prostředí, nebo v krajním případě i obecné ohrožení.

Majitelka mrtvého psa Blanka Szirová doufá, že se viník najde. Když ji veterináři, kteří se Barona snažili ještě zachránit, upozornili na podezření z otravy, pustila se sama na vlastní pěst do pátrání.

„V okolí jsem našla mrtvé kuny, dravé ptáky a lišku. Narazila jsem i na několik drátěných košů, ve kterých se jako návnada pleskali holubi. Protože jsem předpokládala, že jde o něco nelegálního, zavolala jsem ihned ochránce přírody,“  uvedla Szirová. Ti potvrdili, že jednalo o pasti, které slouží k nezákonnému lovu dravých ptáků. „Okamžitě jsme to oznámili na kriminálku,“ sdělil ekolog Karel Makoň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků