Hlavní obsah
Prezidenta Miloše Zemana se ochranka při projevu na Albertově snažila chránit před vejci deštníky. Foto: Petr Hloušek, Právo

První obvinění kvůli házení vajec na Zemana

Kvůli loňskému házení vajec na prezidenta Miloše Zemana obvinila policie dva lidi. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD), které to potvrdil pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Prezidenta Miloše Zemana se ochranka při projevu na Albertově snažila chránit před vejci deštníky. Foto: Petr Hloušek, Právo
První obvinění kvůli házení vajec na Zemana

Incident, který se stal loni v listopadu na pražském Albertově, začala policie na pokyn žalobce vyšetřovat jako trestný čin výtržnictví počátkem prázdnin. Předtím ho vyhodnotila jako maximálně přestupek proti občanskému soužití a předala ho úředníkům.

„Mohu potvrdit, že v průběhu minulého týdne zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu výtržnictví proti dvěma osobám," řekl deníku Hulan. Za výtržnictví hrozí v základní sazbě až dva roky vězení.

„Policie mě vzala za slovo”

Podle MfD je jedním ze stíhaných dvaašedesátiletý Jindřich Frühauf, který policistům přímo na Albertově házení vajec přiznal, pozdější výpovědí ho ale popřel.

„Nebudu vám ty študáky udávat, to si radši napište, že jsem to házel já," řekl podle svých slov policistům na Albertově. Na základě toho byl podle deníku obviněn. Nyní Frühauf tvrdí, že vajíčka neházel a policistům na místě neřekl pravdu, aby dali pokoj mladým lidem, kteří stáli před ním.

Odhalení desky bylo skryto za deštníky, které prezidenty bránily před dopadajícími předměty.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Při listopadovém odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu vypískaly Zemana stovky lidí. Na transparentech mu vytýkaly náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k prezidentovu odstoupení. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky. Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Tři trestní oznámení

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je postoupilo k prověření policii.

Ta konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu.

Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. V červenci pak policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků