Hlavní obsah
 

Při výbuchu na Prostějovsku bylo poškozeno 53 domů, lidé neměli pojistky

Zhruba desetinu všech domů v obci, přesněji 53 budov, poškodil mohutný výbuch, ke kterému došlo v sobotu 22. září v rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku. Při explozi zemřel majitel domu, třiatřicetiletý profesionální hasič.

 
Při výbuchu na Prostějovsku bylo poškozeno 53 domů, lidé neměli pojistky

Podle čtvrtečního sdělení starosty Mostkovic Jaroslava Pešky jdou škody způsobené výbuchem a tlakovou vlnou do desítek miliónů korun. Rodinný dům, v němž explodovala zatím neznámá látka, byl už srovnán se zemí.

Zbourán byl i další dům poškozený explozí, u jedné dřevostavby je jasné, že také půjde celá k zemi. U dvou zděných domů, ve kterých bydlely tři rodiny, se stále čeká na soudní znalecký posudek statika. S největší pravděpodobností i tyto domy čeká demolice.

Tragický výbuch v Mostkovicích na Prostějovsku.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Výbuch byl velmi silný, slyšet ho bylo i v pět kilometrů vzdáleném Prostějově a v okolních obcích. V Mostkovicích a v Prostějově se od prvních hodin po explozi nemluvilo o ničem jiném, než že nešlo o výbuch plynu, což jako příčinu uváděli v prvních informacích hasiči. Očití svědci uvedli, že nad místem výbuchu se vznášel mrak černého dýmu. Lidé zmiňují možnost výbuchu většího množství pyrotechniky.

Problémy s pojistkami

Tlaková vlna na domech v okruhu několika stovek metrů od epicentra výbuchu poškodila nejen střechy či okna, ale podle starosty značně poničila také interiér, kterým se prohnala. „Poškozená jsou často například futra a dokonce i nábytek,“ podotkl Peška. Škody způsobené výbuchem na jednotlivých domech a jejich vybavení se podle něj často pohybují ve stovkách tisíc korun.

Tragický výbuch v Mostkovicích

Foto: HZS Olomouckého kraje

Ne všichni majitelé poničených domů ale můžou počítat s finanční náhradou pojišťovny. Někteří obyvatelé Mostkovic si už podle starosty postěžovali, že pojišťovny jim zaplatily zlomek vzniklé škody.

„Někteří lidé měli pojistky už staršího data, kdy do nich nebyly výbuchy a pády letadel zahrnuty. Začalo se to do nových pojistek přidávat až po roce 2011. Pak jsou lidé, kteří mají pojištěny jenom domácnosti a nemají pojištěny nemovitosti. Někteří lidé nemají vůbec pojistky,“ řekla vedoucí kanceláře obecního úřadu v Mostkovicích Magdaléna Všetičková, podle které pojistku neměla uzavřenou jedna z rodin, která po výbuchu přišla o dům.

Obec vypsala veřejnou sbírku na pomoc poškozeným.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků