Hlavní obsah
Suzi Quatro ozdobí městské slavnosti v Havířově Foto: Redakce Novinky.cz

Při čištění jímky zemřeli tři lidé

Velmi tragicky začal nový rok pro příslušníky rodinné vinařské firmy Šváb a Konečný v Čejkovicích na Hodonínsku, kde v pátek před polednem tragicky zemřeli při čištění jímky tři muži. Zatím není jasné, zda příčinou smrti bylo utonutí ve výkalech nebo zda se otrávili či udusili jedovatými plyny, které v jímce vznikaly.

Suzi Quatro ozdobí městské slavnosti v Havířově Foto: Redakce Novinky.cz
Při čištění jímky zemřeli tři lidé

"Vše se podle prvotních výsledků vyšetřování odehrálo před 11. hodinou, kdy muži ve věku 31 a 46 let sestoupili do jímky, kterou zřejmě chtěli vyčistit. Po krátké chvíli slyšel 51letý otec mladšího z nich volání o pomoc a šel zjistit, co se stalo. Místo toho, aby volal hasiče nebo policii, sestoupil také do jímky a zahynul s nimi," potvrdila Právu Dana Prajková z hodonínské policie. Čtvrtý muž, také člen rodinné firmy, čekal co se bude dít a když viděl, že všichni mají problémy, zavolal hasiče a záchrannou službu. Po příjezdu se hasičům podařilo vytáhnout z jímky dva muže hned a třetího až později. Žádnému z nich už nebylo pomoci a lékař konstatoval smrt s tím, že její příčinu musí odhalit až pitva.

Nedodrželi předpisy

"Na místě zasahovalo naše vozidlo s čerpadlem, které se snažilo odčerpat výkaly a odpad, což však trvalo dlouho, protože v jímce hluboké 6 metrů a široké 3 metry bylo nejméně 2 a půl metru hustého odpadu," upřesnil Jaroslav Haid z jihomoravského ředitelství hasičského záchranného sboru v Brně. Jímka je nedaleko vstupních dveří do dvora a původně sloužila jako studna. Jediný vstup do ní a současně i přívod vzduchu je velmi úzký. Otázkou, na kterou odborníci zatím hledají odpověď, zůstává, proč tito muži sestupovali dolů a neodčerpali napřed obsah jímky čerpadlem. "Je to poněkud zvláštní případ , který se nestává často. Podle předpisů se musí jímka nejprve celá vyčerpat a teprve pak je možné do ní sestoupit a vyčistit ji. Vše naznačuje, že tu došlo k hrubému porušení předpisů," doplnil Josef Nováček z Inspektorátu bezpečnosti práce v Brně, který prověřoval okolnosti tragédie.

Sousedé jsou zděšeni

Lidé ze sousedství byli nad tragédií zděšení a nedokázali pochopit, že se něco takového stalo. U jejich domů je totiž podobná jímka a zatím se nestalo, že by ji někdo čistil podobným způsobem. "Neumím si to vysvětlit, vždyť to byli tak inteligentní lidi. U nás se vždycky přivolá obsluha s čerpadlem a hotovo. Přece si nebudeme špinit ruce od výkalů," dodal starší muž ze sousedství. Podobný případ se odehrál na Hodonínsku zhruba před rokem, kdy ve Velké nad Veličkou zemřel majitel vily, který čistil jímku od bazénu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků