Hlavní obsah
Ostrava 5.5.2017 Uzavření stezky a cyklostezky z Koblova na Landek. Ve výřezu foto: MMO Foto: Josef Zajíc

Požár ve slušovické počítačové firmě možná způsobila kamna

Rozsáhlý požár, který v říjnu zničil jeden ze skladů firmy SWS ve Slušovicích na Zlínsku a způsobil škodu za 69 miliónů korun, vznikl zřejmě od kamen. Ve čtvrtek to řekl ředitel SWS Evžen Varadínek.

Ostrava 5.5.2017 Uzavření stezky a cyklostezky z Koblova na Landek. Ve výřezu foto: MMO Foto: Josef Zajíc
Požár ve slušovické počítačové firmě možná způsobila kamna

"Jako pravděpodobná příčina požáru se jeví vznícení od akumulačních kamen. Prověřuje se i možnost jejich technické závady," uvedl Varadínek. Na dotaz Práva, zda se oheň nemohl rozhořet kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti uložení zboží od kamen, připustil, že to nelze vyloučit.

Vedení SWS včera o příčině požáru informovalo na tiskové konferenci v reakci na to, že se v některých médiích objevily zmínky o možném úmyslném zapálení. Ten prý dokonce mohl SWS přijít vhod díky dobrému pojištění.

"Naopak, velmi nepříjemně nás to zasáhlo v době, kdy jsme měli zboží dodat na vánoční trh," řekl Varadínek. Odmítl rovněž spekulace, zda za požárem nemohl stát konkurenční boj a jestli tedy někdo mohl oheň založit schválně. "V naší branži panují velmi korektní vztahy," namítl.

Na černém trhu prý jsou zničené foťáky

Pro vyloučení spekulací firma zveřejnila i obrazový záznam z jedné z kamer ve skladu. Ta nezachytila žádný pohyb osob, zaznamenala jen rychlé šíření plamenů. I na pultu centrální ochrany pracovníci nezjistili před reakcí požárních čidel žádný pohyb.

Policisté a hasiči nechtěli sdělení SWS potvrdit. "Příčinu požáru známe od začátku, sdělili jsme ji i policii. Ta si v tomto případě vyhradila právo informovat," řekl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. "Jestli šlo či nešlo o cizí zavinění, nelze bezpečně říci, nemáme ještě výsledky všech expertíz," uvedla zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Kromě spekulací o příčině požáru se objevily i informace, že jsou na černém trhu na Zlínsku k mání fotoaparáty Olympus z vyhořelého skladu. "Takové signály taky máme. Nelze vyloučit, že se přes přísná opatření někomu podařilo něco z požářiště získat. Je to hyenismus. Zboží sice možná vypadá dobře, ale je porušené a nefunkční," upozornil Varadínek.

SWS likvidaci zboží sama neprováděla. Měla ji na starosti najatá společnost, na jejíž činnost ještě dohlížela zástupkyně expertní firmy. Pro případ vyšetřování má SWS k dispozici sériová čísla všech fotoaparátů, které ve skladu před požárem byly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků